Przegrzewający się ultrabook kontra wiertło stożkowe. Tak nasz czytelnik poprawił fabrykę

Przegrzewający się ultrabook kontra wiertło stożkowe. Tak nasz czytelnik poprawił fabrykę

fot. Kuba Góźdź
fot. Kuba Góźdź
Piotr Urbaniak
20.01.2020 11:14

Z Kubą pisywałem od jakiegoś czasu. Zgłosił się do mnie po przeczytaniu poradnika do ThrottleStop, narzekając, że jego ultrabookowi nie pomaga nawet zauważalne obniżenie napięć. Pacjentem okazał się Asus UX331UN z procesorem Intel Core i5-8250U, który nagminnie zrzucał zegar do skromnych 1,8 GHz. W grę musiały wejść środki radykalne.

Choć procesor Core i5-8250U w teorii może działać z częstotliwością zegara taktującego równą nawet 3,4 GHz dla wszystkich czterech rdzeni, problemem tradycyjnie były temperatury. – Chwilowe obciążenie w okolicach 100 proc., prosty render w Blenderze i 100°C na liczniku – żalił się Kuba. Na jego nieszczęście, undervolting nieszczególnie poprawił sytuację. Udało się zrzucić parę stopni, ale układ w dalszym ciągu nie był w stanie przekroczyć 2 GHz.

Wtedy Kuba wpadł na dość odważny pomysł. Mianowicie wykorzystał 32-milimetrowe wiertło stożkowe do wywiercenia otworu na wysokości wentylatora promieniowego, który odpowiada za cyrkulację powietrza w układzie chłodzenia jego UX331UN. Efekt imponuje.

Obraz

Jak wynika z pomiarów przeprowadzonych po przeróbce, temperatura układu spadła o nawet 20°C, a taktowanie od razu wzrosło do 2,4-2,5 GHz. Teraz czynnikiem ograniczającym jest już tylko limit mocy, skądinąd 20-watowy w przypadku tego konkretnego modelu ultrabooka. Po pierwsze, winszuję odwagi, a po drugie – przyznam, że jestem w delikatnym szoku.

To niewiarygodne, jak wiele w pracy ultrabooków mógłby zmienić perforowany spód obudowy. Coś, czego producenci z sobie tylko znanych powodów robić nie chcą, ograniczając powierzchnię wlotów i wylotów powietrza do absolutnego minimum. Z jednej strony to skrajnie oczywiste, z drugiej zaś – unikatowe. Cóż, niniejszym mamy obrazowy przykład, że warto by było.

Obraz
Obraz
Obraz

Autorem zdjęć i pomiarów jest Jakub Góźdź. W przypadku chęci dalszego wykorzystania tych materiałów autor prosi o kontakt pod adresem jakub.gozdz(at)qbek.eu

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (133)