Przejęcie ITA Software przez Google odblokowane, ale pod pewnymi warunkami

Przejęcie ITA Software przez Google odblokowane, ale pod pewnymi warunkami

Wojciech Cybulski
05.10.2011 23:34

Rząd Stanów Zjednoczonych i Google osiągnęli porozumienie w kwestii przejęcia ITA Software. Google będzie mógł zrealizować wartą 700 milionów dolarów transakcję w zamian za szereg ustępstw, które mają zagwarantować poszanowanie zasad wolnej konkurencji.

Google rozpoczął starania o przejęcie ITA Software już w połowie 2010 roku. Wykupienie jednego z największych producentów oprogramowania dla przemysłu lotniczego i biur podróży od początku budziło ogromne emocje. Jak pisaliśmy na początku tego roku, przeciwko transakcji protestował szereg firm i instytucji, w tym Microsoft, Expedia Inc. i Sabre Holdings Corp Travelocity. Przeciwnicy transakcji twierdzili, że zgoda na przejęcie doprowadzi po powstania monopolu, a Google zablokuje innym firmom dostęp do rozwiązań stworzonych przez ITA Software.

Transakcją zainteresował się Departament Sprawiedliwości USA, a amerykańscy urzędnicy rozważali nawet zablokowanie przejęcia. Ostatecznie po trwających kilka miesięcy mediacjach Google porozumiał się z Departamentem Sprawiedliwości i w zamian za zgodę na transakcję poszedł na liczne ustępstwa. Przede wszystkim Google musi udostępniać dane, do których będzie miał dostęp konkurencyjnym wyszukiwarkom. Ponadto firma musi udostępniać konkurencji licencje na produkty ITA Software i ma zabezpieczyć dane klientów korzystających z systemów ITA Software poprzez rozbudowany system firewall.

Ugoda między Google i Departamentem Stanu została dziś zatwierdzona przez Sędziego Federalnego w Waszyngtonie. Google zapłaci za przejęcie ITA Software 700 mln dolarów.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)