Purism Librem Mini, czyli "bezpieczna" alternatywa dla Maca mini

Strona głównaPurism Librem Mini, czyli "bezpieczna" alternatywa dla Maca mini
19.03.2020 13:08
fot. Materiały prasowe
fot. Materiały prasowe

Firma Purism, znana przede wszystkim z bezpiecznego smartfonu Librem 5, wprowadza do oferty nowy produkt. Mowa o Librem Mini, filigranowym komputerze stacjonarnym reklamowanym jako alternatywa dla Maca mini i innych Mini-PC.

bEDckBvp

Purism Librem Mini ma wymiary 128 x 128 x 38 mm i cechuje się masą 1 kg, a więc istotnie nie odbiega od Maca mini rozmiarami. Ba, jest od niego (197 x 197 x 36 mm) nawet mniejszy. Nie przeszkadza mu to jednak oferować całkiem rozbudowanego zestawu wejść i wyjść: 4x USB 3.0, 2x USB 2.0, USB-C, HDMI 2.0, DP 1.2, RJ-45, Audio Jack.

Procesor jest wprawdzie zaczerpnięty ze sprzętu mobilnego, ale aktywne chłodzenie powinno zapewnić mu niezłe warunki do pracy, a co za tym idzie przyzwoicie wysokie taktowanie – to 4-rdzeniowy model Intel Core i7-8565U z rodziny Whiskey Lake-U.

Do tego Librem Mini może pochwalić się dwoma slotami SO-DIMM DDR4-2400 (maks. 64 GB RAM), a także gniazdami M.2 i SATA. Mieści więc dwa nośniki danych.

fot. Materiały prasowe
fot. Materiały prasowe

Niemniej, do czego firma Purism już zdążyła przyzwyczaić, nie hardware jest tu najistotniejszy. Klucz stanowi PureOS, autorska dystrybucja Linuksa na pokładzie, a także zestaw funkcji bezpieczeństwa PureBoot. Komputer nie ma BIOS-u certyfikowanego przez Intela, lecz Coreboot. Nie ma też Management Engine ani jakichkolwiek innych blobów binarnych, które mogłyby narazić właściciela na śledzenie poprzez funkcje telemetetryczne.

bEDckBvr

Cena? Za wersję z 8 GB RAM i SSD 250 GB trzeba zapłacić 699 dol., a więc około 2982 zł. Nie obejmuje ona modułu Wi-Fi i BT, który jest sprzedawany oddzielnie.

Programy

Aktualizacje
Aktualizacje
Nowości
bEDckBwn