Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

ModernMix - jak Stardock naprawia Windows 8

tl;dr

Stardock zrobił kolejną świetną (po Start8) i jednocześnie użyteczną (odwrotnie niż w przypadku Decor8) aplikację dla Windows 8 - tym razem do zmieniania wielkości aplikacji kafelkowych w trybie Modern i zarządzania nimi jak zwyczajnymi programami pulpitu: ModernMix. Jeżeli używasz najnowszego systemu Microsoftu, nie musisz jej jeszcze kupować, bo to na razie beta, ale koniecznie przetestuj, bo to właśnie tak powinno być zrobione.

Problem

Pół roku temu pisałem już o ósemce i jej czterech rogach, mocno związanych z "modernistyczną" częścią interfejsu użytkownika. W skrócie: jedną z bolączek, którą zauważyłem, jest ograniczona ilość aplikacji kafelkowych, które mieszczą się na pasku służącym do przełączania między nimi przy lewej krawędzi ekranu, a także, co ważniejsze, nienaturalne zachowanie po przekroczeniu limitu - ostatnia aplikacja znika.

W międzyczasie dowiedziałem się nieco o tym, jak zachowują się aplikacje kiedy ich nie używamy z książki którą nie wiadomo po co wrzuciłem kiedyś na czytnik, gdzieś znalazłem też określenie "App Switcher" na właśnie ten modernowy taskbar. Jeszcze bardziej byłem zdziwiony odkrywając, że na urządzeniach dotykowych jego wywoływanie jest wykonywane gestem "rysowania prawego nawiasu", a zwyczajny "swipe" z lewej krawędzi przeniesie nas do ostatnio używanej aplikacji, co jest jak mi się zdaje trudniejsze (dokładny opis na stronie Microsoftu).

Uczestniczyłem też w IT Academic Day, na którym jedną z prezentacji, o wykorzystaniu Azure do tworzenia aplikacji kafelkowych (arcyciekawą, bo przeplataną licznymi demami) przeprowadził ewangelista Microsoftu Tomasz Wiśniewski, którego spytałem o to dość dziwne zachowanie nowego interfejsu przy próbie pracy na wielu aplikacjach. Kiedy zadałem pytanie sprawdził, że również na jego komputerze tak się dzieje, w późniejszym mejlu potwierdził nieprzypadkowość tego błędu.

Tak więc zbierając: w nowym interfejsie Windowsa 8 projektanci nie bardzo zatroszczyli się o komfort użytkownika wykonującego jednocześnie kilka zadań. Modernowy następca Aero Snap potrafi dzielić ekran pomiędzy dwa programy, ale dostęp do paska zadań jest utrudniony, a on sam zachowuje się dziwnie i mieści tylko kilka. Nie ma również mowy o zmianie rozmiaru okna, bo kafelki startują w trybie pełnego ekranu.

Rozwiązanie

Czy problem sformułowany wcześniej rzeczywiście jest na tyle poważny, aby poświęcać mu czas? Może da się do tego przyzwyczaić, tym bardziej, że chodzi przecież o tabletową przyszłość?
Odpowiedź wcale nie jest łatwa, albo raczej nie jest jednoznaczna. Zależy przede wszystkim od tego, jak podchodzi się do do aplikacji modern. Jeśli używasz ich rzadko, albo na przykład grasz głównie w gry - problem zwyczajnie nie dotyczy Ciebie. Bardziej uciążliwe niedociągnięcia Microsoftu w kwestii tego interfejsu będą raczej wpływały na ludzi, którzy jednak usiłują korzystać z nielicznych jak dotąd sensownych programów ze Sklepu Windows.
Nie mam pojęcia, jak bardzo wpływa to na poziom frustracji, ale lektor z filmu prezentowanego na końcu uświadomił mi coś, czego sam na szesnastu calach nie doświadczam - ludzie z wielkimi monitorami mogą być zirytowani tym, że ta przestrzeń pozostaje niezagospodarowana.

Na szczęście w rssach wyłowiłem krzyczący wielkimi słowami (A new app subverts Microsoft's vision for Windows 8) tytuł tekstu o pomyśle, który ma firma Stardock. Tak naprawdę to wcale nie jest nowy pomysł! Podobnie jak w przypadku wspomnianej już protezy menu start zrobili po prostu to, co specjalnie kierując się względami dotykowymi ludzie z Redmond wywalili, czyli zmniejszanie okien, ich obramowanie, przyciski na nich etc. Jestem za mały, żeby pamiętać, kto to wymyślił, ale zmiana rozmiaru okna była już chyba w Alto Xeroxa, choć dostępna z menu.

ModernMix to jeden prosty przycisk, widoczny kawałek wyżej albo przypisany do klawisza na klawiaturze, który umożliwia przełączenie programu kafelkowego i zrobienie z niego zwyczajnego okna widocznego w "aplikacji pulpit".
Plus trochę ustawień pozwalających na różne zachowanie w przypadku odpalenia aplikacji z menu start lub pulpitu oraz możliwością wybrania domyślnego trybu dla każdej z osobna.
Wreszcie zaś to cudo wyświetla wszystkie aplikacje na jednym pasku zadań, Superbarze znanym jeszcze z siódemki, w konsekwencji pozwalając także na ich przypinanie.

Wątpliwości

Obecny numer wersji to 0.95, oznaczony jako beta. Jak już zaznaczyłem, używam go od popołudnia, czyli ledwie kilka godzin, więc nie potrafię dokładnie stwierdzić, czy to rozwiązanie wystarczające. Dotychczas zauważyłem błąd polegający na niemożliwości wyłączenia danej aplikacji, lecz jedynie jej dezaktywację (dalej siedzi w "App Switcherze").
Ponadto jednemu z nielicznych programów, który naprawdę doceniam w sklepie Windows 8 ModernMix się nie spodobał - TrackSeries zapomniał śledzonych przeze mnie seriali (zdarzało mu się to już wcześniej, więc powiązanie wynika pewnie z charakteru działania tego dodatku do interfejsu).

Podchodząc do sprawy z innej strony - warto w ogóle martwić się niedostatkami w UI używanego systemu operacyjnego, czy też może należy się przyzwyczaić? Tutaj znowu mam problem z odpowiedzią, bo to przecież właśnie jest odpowiedź na przyzwyczajenie, tylko dużo wcześniejsze i szersze. Sam chętnie wydałem te dziesięć dolarów na programy, za które niby płacić nie powinienem - te rozwiązania były we wcześniej wydanym systemie.

Rozstrzygnięcie pozostawiam Tobie.
Ploteczki o Windowsie Blue i cała otoczka wokół Modern już długo powoduje wylanie morza literek z wielu klawiatur, tymczasem jak widać dziury i braki interfejsu nie pozostają bez zainteresowania także tych, którzy zarabiają na ich wypełnianiu. Nie będzie ono niestety działało do końca dobrze, jako prosta konsekwencja uzmysłowienia sobie, w jaki sposób są zaprojektowane i zbudowane kafelki - do wyświetlania na pełnym ekranie.
Niektóre po zmniejszeniu staną się bezużyteczne, innym się uda; np. Tweetro nadal lepiej przypiąć do krawędzi tak jak na zrzucie u góry.

Miks

Wydawałoby się, że takie miksowanie systemu nie może przynieść dobrego. Łasice powszechnie przecież wiedzą, że takie skórki i modyfikacje obniżają jedynie wydajność, robią śmieci w rejestrze i jeszcze nie da się ich później odinstalować. Oprócz wspomnianych dwóch programów używam też innego wspomagacza - nakładki na eksplorator Clover, mimo tego, że jest wolna, zawiesza się, i robi problemy. Jestem szalony, czy to Microsoft nie projektuje interfejsów wystarczająco dobrze?
Taki miks budzi wątpliwości, ale u mnie SOA#1 - na razie działa. (i tak, wiem, że w innych systemach operacyjnych da się to zrobić łatwiej i taniej - ale używam Windows. 8.).

Na koniec przepraszam za wszelkie powtórzenia, szczególnie "aplikacji", ale chciałem tylko podzielić się na szybko czymś, co mi się spodobało; zawsze możesz podrzucić synonim, bo całkiem by się przydał. Dla zainteresowanych dołączam jeszcze filmik od producenta prezentujący toto w działaniu.

 

windows oprogramowanie

Komentarze

0 nowych
adamwiacek   3 #1 07.03.2013 09:10

super programik, szkoda tylko, że płatny.

2099   8 #2 07.03.2013 09:36

Jest luka i zapotrzebowanie na jej wypełnienie. Cieszą mnie więc takie inicjatywy bo być może dadzą do myślenia MS o dość zimnym przyjęciu Modern UI i jego dość niedopracowanym połączeniu z Desktopem.
Może Blue w końcu zmieni coś na lepsze :)

Autor edytował komentarz.
WODZU   18 #3 07.03.2013 09:39

Dobrze że powstają takie programy. Wpis fajny, zwłaszcza dla tych, którzy przeskoczyli na 8. Najbardziej paradoksalne jest to, że ludzie kupują od MS nowy system, płacą za to, a później kombinują i dopłacają, aby stał się wygodny w użyciu. Ja mimo wszystko pozostaję przy Windows 7 x64.

cyryllo   18 #4 07.03.2013 09:47

To już porażka aby płacić za takie narzędzia jak menu start czy ten program o którym piszesz.

WODZU   18 #5 07.03.2013 10:06

@cyryllo
Dlaczego porażka? Ktoś włożył pracę w napisanie tego programu, więc należy mu się za nią wynagrodzenie jak psu kość.

@qasx
"...grać się da - jeśli przyjąć założenie, że oryginalny Wolfenstein był w ogóle grywalny."
Oj był, zapewniam, że był :)

Autor edytował komentarz.
wojtekadams   19 #6 07.03.2013 11:55

Mam nadzieję, że Microsoft wprowadzi to wszystko w wersji Blue. Widać ostatnio wysłuchuje swoich użytkowników (temat związany z licencją nowego Office)

qasx   6 #7 07.03.2013 12:17

@adamwiacek, @cyryllo - zwróciliście uwagę na cenę. O tę kwestię tylko minimalnie zahaczyłem w tekście, robiąc to po trosze z premedytacją, wiedząc, że jest dość wielowarstwowa.
Przede wszystkim, zapłacenia za ten program nie uważam za swoją porażkę - jesteśmy na dobrychprogramach, więc tu więcej nie trzeba dodawać. Mogę za to dalej się zastanawiać nad "normalnością" tej sytuacji - wina leży po stronie projektantów interfejsu z MS, a może złych programistów Stardocka?
Dalej zostają tylko wnioski w stylu: "przygotowali modyfikację interfejsu, która nie wnosi nowej jakości, a jedynie przywraca starą; działa to i wygląda poprawnie, a miejscami starannie, ale też ascetycznie, zagłosuję więc portfelem i nie dam pieniędzy komuś, kto chce się kosztem użytkowników nie przyzwyczajonych do zmian tylko nachapać".
Stardock nie zachowuje się tak, jak byśmy marzyli - programy wydaje pojedynczo za kilka dolców, a cały pakiet już za bodaj 50. Można próbować twierdzić, że nie tworzy ich "z pasją", a jest jedynie nakierowany na zysk - podobnie czyni jednak mnóstwo firm. Cena nie jest zaporowa, i pozwala na dość łatwy wybór: ufam specom Microsoftu i korzystam z niego tak jak został zaprojektowany, lub płacę komuś za ułatwienie mi pracy.

WODZU   18 #8 07.03.2013 12:25

@qasx
W Polsce większość społeczeństwa musi pracować "z pasją", a nie za pieniądze (1000zł na rękę to nie są pieniądze, tylko zapomoga) i jaki mamy tego efekt?

qasx   6 #9 07.03.2013 12:41

@WODZU - moja przygoda z serią jest dość nietypowa, pierwszy raz zetknąłem się z Enemy Teritory w szkole, w dodatku na Maku. Dopiero niedawno z kuzynem postanowiliśmy pobrać 3D tylko dlatego, że dostęp do internetu był mocno ograniczony (środek lasu, EDGE przez telefon) a steam nie chciał się przełączyć w tryb offline. Bawiliśmy się na tyle dobrze, że kiedy ostatnio przeszukiwałem sklep ósemki i trafiłem na kafelkowy klon legendy po prostu chciałem zobaczyć jak działa.
Do wpisu nadaje się w takim sensie, że ładnie obrazuje schemat obcinania widocznej części aplikacji przez ModernMix, w przeciwieństwie do skalowania jak choćby w nowym saperze.

To by chyba było na tyle, do toczenia dłuższych tyrad w temacie interfejsu Modern nie czuję się kompetentny; Microsoft z pewnością wywołał zamieszanie na które informacją o jednym z dostępnych lekarstw się podzieliłem, dzięki.

WODZU   18 #10 07.03.2013 12:49

@qasx
Myślę że posiadacze 8 będą niewątpliwie zainteresowani tym wpisem.

qasx   6 #11 07.03.2013 12:56

Jeszcze raz odpowiedź do Wodza - to tym bardziej przybliża nas do stwierdzenia, że Microsoft zmianami i wykrojeniem funkcji zrobił właściwie, i powinien iść jeszcze dalej wprost umożliwiając zewnętrzmym podmiotom na implementację własnych modyfikacji. Windows będzie tańszy, a za potrzebne rozszerzenia zapłacimy innym.
Argument z pasją podałem jedynie jako przykład zmyślonego przeświadczenia, że płacić im nie trzeba, co rzeczywiście jest już problemem samego kapitalistycznego lub inaczej ideologicznego poglądu na gospodarkę. Kurczę, ewolucji tematu w tym kierunku się nie spodziewałem! =

qasx   6 #12 07.03.2013 13:03

Jeszcze dopowiedzenie - poprzedni komentarz próbował oczywiście odpowiedzieć na Twoje wątpliwości dotyczące celów i efektów pracy w Polsce. Klawiatura telefonu ograniczyła moją szybkość pisania, jak widać nie wystarczająco - oddaję już komentarze zainteresowanym, thnx.

Verard   3 #13 07.03.2013 13:43

Mi by się nie przydało, z kafelków korzystam tylko w celu kliknięcia przycisku "Pulpit", ale i z tym sobie poradzę.

kamil_w   11 #14 07.03.2013 18:03

Poczekam, popatrzę. Na razie nie planuję zakupu Ósemki z prostej przyczyny. Acer nie oferuje do mojego modelu laptopa sterowników pod tę wersję Windowsa. Te dla Siódemki od Acera powodują problemy, a nieoficjalne zamieniają mój laptop w grzejnik. Swoją drogą to śmieszy mnie to, że na stronie pomocy technicznej Acera jestem zachęcany do upgrade'u mojego systemu do Ósemki, ale wsparcia dla tego systemu Acer nie oferuje.

Co do tego całego Modern i Windowsa 8 to już się do takich rzeczy powoli przyzwyczajam. To samo jest np. z Google Chrome. Żeby z tej przeglądarki wygodnie korzystać musiałem zainstalować ok 15 rozszerzeń.

Autor edytował komentarz.
n33trox   6 #15 07.03.2013 19:44

Żeby jeszcze gry na tym systemie działały normalnie... Poprawiły się coś sterowniki nVidii? Bo ostatni raz używałem 8, jak jeszcze 306.97 były najnowszymi i kiepsko sobie radziły z niektórymi grami.

Frankfurterium   10 #16 07.03.2013 21:57

MS też coś takiego wprowadzi. Tak jakoś w piątym płatnym DLC.

  #17 11.03.2013 01:51

Piszcie na temata nie jeczcie bez konca !. Microsoft zrobil to co zrobil a jak sie wam nie podoba to nie kupowac i nie uzywac a najbardziej nie stekac !!