QCad powraca po prawie dwóch latach

QCad powraca po prawie dwóch latach

29.08.2011 13:00

Po prawie dwóch latach ciszy firma Ribbonsoft wydała publiczną betę programu do komputerowego wspomagania projektowania — QCad 3.0 — który z tej okazji znalazł się w naszej bazie programów.

QCad to komercyjny program do projektowania wspomaganego komputerowo z długą tradycją, którego rozwój został tymczasowo zatrzymany w 2009 roku. W październiku 1999 roku firma Ribbonsoft zaczęła prace nad programem CAM Expert, który stał się podstawą QCada rozwijanego od maja 2002. Program oferuje wszystkie niezbędne do projektowania narzędzia, od edycji kształtów, przez miarki i narzędzia tekstowe po możliwość przyciągania kształtów, zaawansowane funkcje powiększania widoku i ciekawe funkcje modyfikujące istniejące obiekty. Obiekty mogą być umieszczane na warstwach i grupowane. Nowością w tej wersji programu jest wsparcie dla tabletów Wacoma i urządzeń Magic Trackpad firmy Apple. Ponadto do dyspozycji użytkownika jest biblioteka 4800 części (śruby, nity), którą można samemu rozszerzać i przeglądać z poziomu wbudowanego eksploratora części. Projekt można podglądać w widoku izometrycznym. Ponadto program posiada interfejs skryptowy zgodny z ECMAScript oraz dedykowane mu IDE i zintegrowaną instrukcję użytkownika. Program wspiera odczyt i zapis formatów DXF R12 i DXF 200x, eksport do SVG i PDF, oraz import i eksport różnych formatów rastrowych (BMP, JPG, PNG i inne).

Publiczna beta wersji 3.0 QCada nie ma ograniczeń funkcjonalnych, jedyną niedogodnością jest konieczność ponownego uruchomienia programu co 15 minut, co na szczęście nie koliduje z zapisem plików. Wersja beta programu wciąż może działać niestabilnie.

Wersję 3.0 beta programu QCad dla systemów Windows, Linux i Mac OS X w kategorii Programy -> Grafika -> Programy do projektowania CAD.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (9)