Qt w domyślnej instalacji Ubuntu

Qt w domyślnej instalacji Ubuntu
18.01.2011 12:52
Dominik Dałek
Dominik Dałek

W ostatnim wpisie na swoim blogu Mark Shuttleworth ogłosił rzecz przez dłuższy czas oczekiwaną przez społeczność — Ubuntu będzie zawierało w domyślnej instalacji biblioteki Qt oraz zbudowane w oparciu o nie aplikacje.

Wskazując na OpenOffice i Firefoksa, Mark demonstruje podrzędne znaczenie wykorzystywanej do budowania UI biblioteki, nakreślając jednocześnie listę priorytetów, którymi należy się kierować przy doborze oprogramowania dla Ubuntu. Są to kolejno: otwartość kodu, jakość w danej kategorii, integracja z ustawieniami systemowymi, stopień współgrania z innymi aplikacjami w systemie, dostępność dla osób niepełnosprawnych, spójny z resztą systemu wygląd. Warto zwrócić uwagę, że główne — zdawałoby się do tej pory — kryterium homogenicznego wyglądu aplikacji na Ubuntu znalazło się na ostatniej pozycji listy.

Określone przez Shuttlewortha priorytety oznaczają konieczność rozwoju Qt w kierunku zgodnym z wizją Ubuntu. Trzecie z kryteriów — integracja ustawień z resztą systemu — wymaga udostępnienia programistom Qt intuicyjnego interfejsu dostępowego do systemowej biblioteki ustawień dconf. Prace w tym kierunku zostały już podjęte przez Canonical we współpracy z Ryanem Lortie, deweloperem GSettings i dconf.

Shuttleworth zapewnia, że obecne w tej chwili w dystrybucji aplikacje oparte o GTK+ nie będą masowo zastępowane odpowiednikami korzystającymi z Qt. Decydującym czynnikiem pozostaje użyteczność programu a wsparcie dla dconf — którego większość programów tworzonych z myślą o KDE nie posiada — jest niezbędne dla rozpoczęcia prac nad włączeniem aplikacji do Ubuntu.

Założyciel Canonical podkreśla wyraźnie, że Ubuntu nie zamierza uciekać od GNOME i trwające prace nad wdrożeniem trzeciej wersji tego środowiska nie są zagrożone. Zapewnienia Shuttlewortha mogą się jednak okazać niewystarczające w obliczu zaognionej dyskusji na temat decyzji o włączeniu do Ubuntu niewspierającej akceleracji wersji Unity opartej właśnie o Qt. Z decyzji powinni jednak być zadowoleni miłośnicy KDE oraz deweloperzy tworzący w oparciu o Qt, gdyż dobór narzędzi wykorzystywanych do budowania aplikacji nie będzie miał decydującego wpływu na możliwość włączenia go do domyślnej instalacji najpopularniejszej dystrybucji Linuksa.

Programy

Aktualizacje
Aktualizacje
Nowości
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (57)