Radeon VII kończy karierę, stając się bodaj najkrócej produkowaną kartą graficzną w historii

Radeon VII kończy karierę, stając się bodaj najkrócej produkowaną kartą graficzną w historii

AMD Radeon VII / Fot. Materiały prasowe
AMD Radeon VII / Fot. Materiały prasowe
Piotr Urbaniak
13.07.2019 08:00, aktualizacja: 03.10.2019 16:56

Wygląda na to, że mamy nowego pretendenta do tytułu najkrócej produkowanego sprzętu komputerowego. AMD Radeon VII utrzymał się na rynku przez okres zaledwie 5 miesięcy, a teraz zostaje ponoć odesłany na śmietnik historii.

AMD Radeon VII zadebiutował 7 lutego 2019 roku jako alternatywa dla GeForce'a RTX 2080. Pod względem wydajności poradził sobie nie najgorzej, ale słaba dostępność w sklepach i zawyżone ceny przełożyły się na niemalże zerową popularność. Kart przez parę tygodni brakowało w sklepach, a pojedyncze egzemplarze osiągały astronomiczne ceny, znacznie przekraczające sugerowane 3199 zł. Nic więc dziwnego, że gracze postawili na konkurencję.

Oczywiście problemy produkcyjne nie wzięły się znikąd. W modelu tym zastosowano skomplikowany rdzeń wielomodułowy (MCM) z czterema stosami pamięci HBM2, każdy po 32 Gb (4 GB) – a moduły tego typu produkowane są w niewielkim nakładzie, z naciskiem na sektor profesjonalny. Niszowa karta graficzna dla graczy z całą pewnością nie była priorytetem.

Fot. Zrzut ekranu z x-kom.pl
Fot. Zrzut ekranu z x-kom.pl

Tymczasem w sklepach pojawił się Radeon RX 5700 XT, który co prawda jest 5 - 12 proc. mniej wydajny od Radeona VII, ale za to kosztuje 1849 zł i można go zamówić od ręki. Tym bardziej "siódemka" utraciła rację bytu, nawet w oczach największych fanów AMD.

Jak donosi francuski "Cowcotland", już w kwietniu nowe egzemplarze Radeonów VII przestały opuszczać fabrykę. Akcelerator zyskał status EOL. Co zrozumiałe, będzie dalej wspierany, a sklepy mogą jeszcze przez jakiś czas wyprzedawać zapasy magazynowe, ale bieżące siły przerobowe zostają w całości przekierowane na serię RX 5700.

Taka decyzja jest uzasadniona ekonomicznie, aczkolwiek muszę przyznać, że nie przypominam sobie drugiego modelu karty graficznej, który produkowany byłby przez równie krótki okres. Nawet GeForce GTX 280, wydawałoby się bardzo szybko zastąpiony przez GTX 285, przetrwał na rynku pół roku. Ci, którzy kupili Radeona VII, mogą czuć się zawiedzeni. Pytanie: ile jest takich osób?

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (42)