Poradnik: Twój telefon jako kamera internetowa (Symbian, Android i iOS)

Witam wszystkich znów:-)Jak wczoraj wspominałem napiszę poradnik dotyczący jak wykorzystać swój telefon a raczej jego kamerę, jako kamerę dla PC, którą będziemy mogli używać do różnych zastosowań komunikacja video, nadawanie na żywo itd. Poradnik skierowany do posiadaczy systemów Symbian, Android i iOS.

Ok, więc zaczynamy. Na początek musimy się zaopatrzyć w kilka rzeczy a mianowicie:

1.Program do zarządzania naszym telefonem (Opcjonalnie do ściągnięcia aplikacji)
2. Aplikacja EpocCam dla telefonu
3.Sterowniki dla naszego systemu operacyjnego EpocCam (Windows, Mac OS X)
4. Kabel USB do telefonu
5.Wi-Fi w telefonie i komputerze

Na dzień dobry ściągamy Sterowniki dla Windows lub Mac OS stąd

Po ściągnięciu i zainstalowaniu potrzebujemy ściągnąć aplikacje na telefon EpocCam - i teraz ważne. Wersje aplikacji są dwie darmowa i płatna.

W wersji darmowej poniżej wydania 1.05 możemy połączyć nasz telefon jedynie poprzez kabel USB i na dodatek wspierany jest tylko jeden system Symbian.

Natomiast wersja płatna oferuje nam połączenie poprzez Wi-Fi i obsługuje wszystkie trzy systemy Symbian,Android i iOS.

Od razu poinformuje posiadaczy Androida i iOS- aplikacja na Adroida i iOS poniżej wersji 1.05 i powyżej 1.05 nie oferuje połączenia poprzez USB dla tych systemów a tylko połączenie za pomocą Wi-Fi

Download EpocCam wersja darmowa Lite.


Wersja płatna EpocCam Pro

Skoro zainstalowaliśmy już sterowniki na komputerze aplikacje wgraliśmy na telefon czas sprawdzić jak to lata.

Połączenie na USB - Tylko Nokia

Nokia - podpinamy nasz kabel USB do telefonu i komputera, uruchamiamy EpocCam Viewer na komputerze. Telefon musi być w trybie Nokia PC Suite lub Ovi Suite.
Uruchamiamy EpocCam na telefonie
Klikamy przycisk Play jak na poniższym screenie

Naszym oczom powinien ukazać się obraz z naszego telefonu w oknie aplikacji na komputerze.

Połączenie poprzez Wi-Fi - Symbian, Android, iOS
Należy pamiętać o tym aby telefon był podłączony do tej samej sieci Wi-Fi.

Połączenie Iphone iOS / Android - PC

Uruchamiamy aplikacje na naszym telefonie na ekranie telefonu powinniśmy zobaczyć obraz jak na poniższym screenie.

Następnie uruchamiamy EpocCam Viewer na komputerze powinniśmy zobaczyć proces łączenia z urządzeniem. Jak na screenie.

Połączenie Nokia (Symbian) - PC

Uruchom EpocCam Viewer na komputerze i naciśnij przycisk Play. Na ekranie w programie na PC powinniśmy ujrzeć taki oto obraz.

Odpalamy aplikacje na telefonie zostanie wyświetlony monit z zapytaniem o połączenie bezprzewodowe. Użyj adresu, IP który został wyświetlony na komputerze. I to wszystko.

Bonus:

Streaming za pomocą telefonu. Zaznaczę od razu, że podam tylko jeden sposób a dokładnie przy pomocy telefonu Nokia N8 nie posiadam telefonu z Androidem ani iOS stąd nie mogę Wam powiedzieć czy wszystko działa na pozostałych dwóch systemach.

Oczywiście używamy programu Xsplit - jak nadawać na żywo dowiesz się poradnika umieszczonego tutaj na moim blogu

UWAGA: Aplikacja ma pewną wadę gdy używamy ją do nadawania na żywo w programie Xsplit. Mianowicie obraz jest odwrócony nie do góry nogami ale to co widzisz na ekranie telefonu po prawej jest po lewej :-)

Uruchamiamy EpocCam Viewer, łączymy z nim komórkę. Następnie w programie Xsplit dodajemy nasze źródło transmisji Add->Add Camera i wybieramy Kinoni Video Source. W Xsplicie zobaczymy obraz który możemy rozciągać. Ja polecam zrobić tak Add->Add Screen Arena i zaznaczyć obszar obrazu pokazany w aplikacji. Najlepsze wyjście oraz bez odwróconego obrazu. W EpocCam Viewer ustawiamy jakość (rozdzielczość) I to wszystko. Działa to na połączeniu przewodowym jak i bezprzewodowym.

Po co napisałem ten poradnik skoro wszystko jest pokazane na stronie producenta? Ot tak z nudów :) skoro już tu przyszedłem :) to se coś nabazgroliłem. Pozdrawiam i po więcej ciekawych rzeczy i tych mniej ciekawych zapraszam w niedalekiej przyszłości.