RawTherapee 5 to profile sprzętu, druk i większa kontrola nad kolorem

RawTherapee 5 to profile sprzętu, druk i większa kontrola nad kolorem

RawTherapee 5 to profile sprzętu, druk i większa kontrola nad kolorem
24.01.2017 17:45, aktualizacja: 25.01.2017 10:15

Wydana została kolejna wersja RawTherapee, zaawansowanego programu do niedestrukcyjnej edycji zdjęć i wywoływania RAW-ów z aparatów cyfrowych. W wersji 5 znajdziemy sporo nowych drobiazgów, dzięki którym zdjęcia będą jeszcze lepsze. Do tego doliczyć trzeba 2 lata pracy nad optymalizacją programu.

Osoby drukujące zdjęcia ucieszy możliwość przygotowania próby kolorów przed wydrukiem, by zapewnić sobie odpowiednie barwy przed przeniesieniem na papier. Przy wyświetlaniu zdjęć na ekranie może korzystać z profili ICC, razem z definicją sposobu prezentacji barw spoza gamutu sprzętu (jeśli paleta barw plików jest szersza niż możliwości monitora). Ponadto pojawiły się takie opcje, jak wyostrzanie po zmianie rozmiaru obrazu, nowa krzywa ekspozycji (może pracować w trybie luminancji lub percepcyjnym), automatyczne usuwanie szumu chromatycznego i manualne usuwanie szumu w kanale luminancji.

Sterowanie punktami na krzywych może odbywać się przez wybieranie punktu na podglądzie zdjęcia. Ponadto można umieścić na zdjęciu kilka próbników, które będą podawać wartości kolorów podczas edycji – to świetne rozwiązanie, gdy trzeba uzyskać konkretne barwy na zamówienie.

Karta z widokiem szczegółów zdjęcia pozwala zobaczyć podgląd 1:1 z wygodną nawigacją po miniaturce. Zazwyczaj jest to największy dostępny JPG, dołączony do cyfrowego negatywu. Nawigator może pokazywać barwy w przystępny dla fotografa sposób, podając wartości z przestrzeni RGB, HSV i Lab. Kolejnym przydatnym usprawnieniem jest automatyczne wstrzymanie przetwarzania kolejki zdjęć, jeśli wystąpi błąd – na przykład skończy się miejsce na dysku.

Obraz

Na koniec warto wspomnieć o obsłudze nowych formatów plików. RawTherapee 5 poradzi sobie z plikami JPEG i TIFF w skali szarości, TIFF-ami 32-btowymi, a także nowymi typami RAW-ów. Na liście znalazły się także egzotyczne formaty z urządzeń z sensorami Foveon i X-Trans. Jeśli Twój aparat nie jest obsługiwany, możesz wysłać jego profil i przykładowe pliki twórcom programu, by spróbowali go dodać. Program jest otwarty, każdy może pomóc w jego tworzeniu i zgłaszać błędy.

W naszej bazie programów znajdziecie już RawTherapee 5 dla Windowsa. Wersja dla macOS nie została jeszcze zaktualizowana i trzeba zadowolić się wydaniem 4.2.1.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (8)