Reality check. Miliarda urządzeń z Windowsem 10 za szybko nie będzie

Reality check. Miliarda urządzeń z Windowsem 10 za szybko nie będzie
15.07.2016 22:43
Reality check. Miliarda urządzeń z Windowsem 10 za szybko nie będzie

To był nierealny cel. Miliard to jednak bardzo duża liczba, aatmosfera wokół Windowsa 10 od początku nie była najlepsza. Nieudało się powtórzyć fantastycznego przyjęcia, jakim cieszył sięWindows 7. W dodatku wszyscy wiemy, jak kiepskie były wynikisprzedażowe urządzeń z mobilnym Windowsem. Dlatego dzisiaj woficjalnym komunikacie dla inwestorów, mającym przygotować ich nawyniki finansowe za ostatni kwartał, oficjalnie ogłoszono, żemiliarda urządzeń działających pod kontrolą Windowsa 10 doczerwca 2018 r. nie będzie.

Taki stan rzeczy złożono na karb decyzji o zwinięciu w ciąguostatniego roku smartfonowego biznesu przejętego po Nokii. Towpłynęło na całokształt wysiłków mających na celuwprowadzenie najnowszego systemu Microsoftu na pecety, konsole iurządzenia mobilne. Dziś, gdy Windows 10 działa na ponad 350 mlnpecetów i innych urządzeń, nie bardzo widać, jak osiągnąćzapowiedziany cel w obiecywanym horyzoncie czasowym, szczególnieteraz, gdy smartfony są jedynym dobrze rosnącym segmentem IT, aanalitycy podkreślają, że obecnie nie widać żadnego realnegokonkurenta dla Androida i iOS-a.

Osiągnięcie tego miliarda zajmie dłuższy czas –stwierdzono w oświadczeniu. Nikt jednak nie powiedział, jak długi.Giełda zareagowała spadkiem wartości akcji, ale analitycy uważają,że to chwilowe, uznając wręcz akcje Microsoftu zaniedowartościowane. Jak to możliwe?

Wygląda otóż na to, że długofalowo doktryna Satyi Nadelli,czyli mobile first, cloud firstsprawdza się lepiej, przynajmniej w biznesie. Mobile wcale nieoznacza przecież „Windows Mobile”, a w sprawach związanych zchmurą Microsoft radzi sobie świetnie. Nie tylko zdobywa wciążnowych klientów na Office 365 (ostatnio na tę platformę przeszedłFacebook), ale też rozwija intensywnie usługi pomagające firmomprzejść do chmury. Do 2018 roku przychody z inicjatyw związanych zchmurą mają sięgnąć 20 mld dolarów rocznie. Nie jest toprzesadzone oczekiwanie, popularność chmury Azure rośnie non stopprzez siedem ostatnich kwartałów, a wielki biznes ufa Microsoftowi,przenosząc do niej kluczowe elementy swojej infrastruktury.

Oczywiście nie nie znaczy, żebiznes zamierza zrezygnować ze swoich pięknych iPhone’ów. Ichyba właśnie w takim świecie Microsoftowi przyjdzie docelowozarabiać pieniądze – świecie, w którym iOS first,Azure first.

Programy

Aktualizacje
Aktualizacje
Nowości
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (70)