Reset The Net – dziś mija rok od ujawnienia informacji dotyczących NSA i PRISM

Reset The Net – dziś mija rok od ujawnienia informacji dotyczących NSA i PRISM

Reset The Net – dziś mija rok od ujawnienia informacji dotyczących NSA i PRISM
Redakcja
05.06.2014 08:58, aktualizacja: 05.06.2014 10:35

Dzisiaj mija dokładnie rok od dnia, w którym na jaw wyszły informacje opublikowane przez Edwarda Snowdena mówiące o programie PRISM. Według przedstawionych wtedy informacji, Agencja Bezpieczeństwa Krajowego (NSA), jedna z agencji USA miała i ma nadal inwigilować wielu użytkowników. Dotyczy to nie tylko obywateli Stanów Zjednoczonych, ale w zasadzie całego globu, mowa natomiast o przechwytywaniu poczty, rejestrowaniu połączeń internetowych, a nawet deszyfrowaniu połączeń SSL. Z okazji tej swoistej rocznicy przygotowano akcję „Reset The Net”, zresetowania sieci.

Reset the Net: June 5th, 2014

Na oficjalnej stronie akcji znajdziemy informacje o tym, jaki jest jej cel. Pomimo, że od ujawnienia informacji minął rok, nadal wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że ich prywatność może być naruszana. Autorzy współpracując z dużymi firmami i serwisami chcą zwrócić uwagę na problem, informować o tym jak najwięcej osób, a następnie promować wdrażanie rozwiązań, które mają pomóc: budować w użytkownikach większą świadomość, a także zachęcać do używania połączeń szyfrowanych i wymieniać pomiędzy sobą dane zaszyfrowane, kiedy tylko to możliwe. Akcję wspierają takie firmy i organizacje jak Google, Mozilla, Greenpeace, Mojang, Open Source Initiative czy Cloudflare.

Z okazji akcji przygotowano specjalny film promocyjny, oraz paczkę aplikacji, które mają pozwolić na lepszą ochronę użytkowników. W wypadku telefonów są to ChatSecure, TextSecure i RedPhone wysyłające pomiędzy użytkownikami zaszyfrowane informacje. W wypadku haseł i kont polecane jest stosowanie aplikacji MasterPassword i włączanie weryfikacji dwuetapowej w usługach, które na to pozwalają. Autorzy kładą również duży nacisk na czaty i anonimowe przeglądanie internetu, promując więc czat Adium dla Maca, Pidgina dla Windowsa, a także sieć Tor. Dodatkowo udostępniony został specjalny kod JavaScript, który wyświetla na stronie informację o akcji. Przeglądając dzisiaj różnego rodzaju witryny, będziecie mogli natknąć się na efekty tej akcji.

Czy „zresetowanie sieci” w taki sposób może zniwelować źródło problemu? Niestety nie. Nie można ukrywać, że nie mamy dużego wpływu na to, co tak naprawdę robią rządy i różnego rodzaju agencje, zawsze bardzo chętne do pozyskania kolejnych informacji. Akcja ta pozwala jednak informować, uczyć, a tym samym zwiększać grono osób zainteresowanych nie tylko bezpieczeństwem, co własną prywatnością. Jeżeli chcemy ją jeszcze posiadać, choćby w minimalnym stopniu, musimy o to zdecydowanie zawalczyć.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (9)