RIAA wygrywa proces z Lime Group

RIAA wygrywa proces z Lime Group
13.05.2010 16:30

Amerykański sąd przyznał rację organizacji RIAA, która oskarżyła twórców programu LimeWire o naruszenie praw autorskich. Za pomoc w nielegalnym rozpowszechnianiu muzyki producent może słono zapłacić.

LimeWire to popularny klient sieci Gnutella dla systemów Windows, Mac OS X i Linux, który umożliwia wymianę nagrań muzycznych, filmów i oprogramowania komputerowego. Oferuje takie funkcje jak multiwyszukiwanie w zakładkach, automatyczne określanie najszybszego źródła do pobierania, ustawianie proxy, wznawianie transferów, ustawianie limitów transferu, banowanie użytkowników, integracja z iTunes itp. Zdaniem zrzeszenia amerykańskich wydawców muzyki, RIAA, LimeWire narusza prawo umożliwiając ściąganie pirackich wersji plików. Jak podaje Reuters, sąd w Nowym Jorku przychylił się do zdania organizacji i wydał wyrok, według którego firma Lime Group i jej założyciel Mark Gorton popełnili przestępstwo.

W 59-stronicowym oświadczeniu sąd stwierdził, że 98% plików, których poszukiwali za pomocą LimeWire internauci było chronionych prawami autorskimi, a ich udostępnienie w Sieci było bezprawne. Jednocześnie sędzia Kimba Wood odrzuciła usprawiedliwienia przedstawicieli Lime Group, którzy starali się podważyć przedstawione badania. Jak stwierdził Mitch Bainwol, prezes RIAA, wyrok może stać się precedensowy w walce z twórcami programów umożliwiających dzielenie się nielegalnymi plikami w Internecie. Zdaniem serwisu CNET, organizacja może zażądać nawet 150 tys. dolarów za każdy zarejestrowany materiał, który został nielegalnie udostępniony za pośrednictwem LimeWire.

Programy

Aktualizacje
Aktualizacje
Nowości
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (24)