Rosyjscy hakerzy na Facebooku. Szerzyli dezinformację z cudzych kont

Rosyjscy hakerzy na Facebooku. Szerzyli dezinformację z cudzych kont

Rosyjscy hakerzy na Facebooku. Szerzyli dezinformację z cudzych kont
Źródło zdjęć: © Getty Images | 2016 Photothek
Konrad Siwik
28.02.2022 19:44

Meta podała w swoim raporcie, że powiązana z Rosją grupa hakerska włamała się na konta na Facebooku i zamieściła fałszywe nagrania przedstawiające poddających się ukraińskich żołnierzy.

W niedzielnym komunikacie prasowym Meta poinformowała, że wykryła i usunęła dwie kampanie dezinformacyjne prowadzone przez grupy hakerskie w Rosji i na Ukrainie. Jedna z kampanii była prowadzona przez powiązaną z Rosją grupę hakerską i dezinformacyjną Ghostwriter. Meta twierdzi, że hakerzy uzyskali dostęp do kont prawdziwych ludzi na Facebooku, na których następnie umieszczali dezinformację.

"Wykryliśmy próby ataków wymierzonych w ludzi na Facebooku, w celu publikowania filmów z YouTube przedstawiających ukraińskie wojska jako słabe i poddające się Rosji, w tym jeden film, na którym widać ukraińskich żołnierzy wychodzących z lasu i powiewających białą flagą kapitulacji" – podaje Meta.

W innej kampanii dezinformacyjnej wykorzystano sieć fałszywych kont należących do fikcyjnych osób podających się za mieszkańców Kijowa. "W ramach tej operacji działało kilka stron internetowych podszywających się pod niezależne serwisy informacyjne, publikujące twierdzenia o zdradzie Ukrainy przez Zachód i o tym, że Ukraina jest państwem upadłym" – czytamy w raporcie.

Firma poinformowała, że wprowadziła dodatkowe zabezpieczenia na kontach użytkowników, którzy zostali narażeni na atak. "Zablokowaliśmy również domeny phishingowe, za pomocą których hakerzy próbowali oszukać ludzi na Ukrainie, aby włamać się na ich konta internetowe" – dodaje Meta.

Programy

Aktualizacje
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie