Rosyjski rasizm nieznośny w USA, czyli białe było piękne w FaceApp

Rosyjski rasizm nieznośny w USA, czyli białe było piękne w FaceApp

Rosyjski rasizm nieznośny w USA, czyli białe było piękne w FaceApp
25.04.2017 10:44

FaceApp, kolejna z serii „inteligentnych” aplikacji mobilnychdo modyfikowania zdjęć, pod względem popularności w sieciachspołecznościowych wygrywa ze słynną Prismą. Nie mogło byćinaczej – o ile malarskie style Prismy szybko się mogą opatrzyć,to mało kto oprze się pokusie zobaczenia, jak według siecineuronowych wyglądałby jako stary człowiek, ktoś drugiej płci,śmieszek czy prawdziwy piękniś. I właśnie ta ostatnia funkcjawywołała prawdziwą falę moralnego oburzenia w amerykańskichmediach – okazało się, że piękno (w algorytmicznym sensie) jestrasistowskie.

Efekty transformacji za pomocą FaceApp są całkiem interesujące,w wielu wypadkach ukazują realistyczną przemianę twarzy, jakąprzynieść mogą kolejne lata czy np. wpływ hormonów drugiej płci.Stworzona przez Wireless App, niewielką firmę programistyczną zSankt-Petersburga, aplikacja nie robi oczywiście niczego wcześniejnieznanego, algorytmiczne modyfikowanie i upiększanie twarzystosowane jest od kilku lat w popularnych aplikacjach.

Tu jednak udało się połączyć w atrakcyjny marketingowo zestawfiltry najciekawsze chyba dla zwykłych użytkowników, a uzyskiwanewyniki wręcz zapraszały do rozpowszechniania przez Facebooka czyinne sieci społecznościowe. I tak oto od lutowejpremiery, na fali ekscytacji kwestią fake news, FaceAppzdobył już ponad 10 milionów użytkowników. Zignorować znaczeniaaplikacji i jej wpływu na masową wyobraźnię nie sposób –szczególnie, gdy okaże się, że białe jest najpiękniejsze.

Wytrenowana na twarzach pięknych ludzi sieć neuronowa po prostu„zauważyła”, że ikony piękna naszego świata, topowe modelkii modele, w zdecydowanej większości to biali ludzie. Jedni będąto tłumaczyć imperializmem i rasistowską dominacją białegoczłowieka, inni zauważą, że w Chinach kobiety robią co mogą, byrozjaśnić skórę, powiększyć usta i oczy, podbić wzrost, innymisłowy – upodobnić się do białego człowieka. Ciężko teżzapomnieć o zakazie pornografii dla australijskich Aborygenów –podobno oglądanie seksualności białychludzi miało fatalny, demoralizujący wpływ na ich populację.

So I downloaded this app and decided to pick the "hot" filter not knowing that it would make me white. It's 2017, c'mon guys smh#FaceApp pic.twitter.com/9U9dv9JuCm

— Shahquelle L. (@RealMoseby96) 20 kwietnia 2017Niezależnie od wyjaśnienia, FaceApp robił to, czego sięnauczył – skoro bielsze jest piękniejsze, to dostając twarzciemniejszą, nie mówiąc już o czarnej, trzeba ją konieczniewybielić. Czasami efekty były naprawdę mierne, wyglądało to jaknalepiona biała twarz na ciemnym oryginale. Czasem jednak było toniezłe trafienie, „wybielenie” przynosiło niezłe efekty.Oburzające efekty.

#faceapp isn't' just bad it's also racist...?? filter=bleach my skin and make my nose your opinion of European. No thanks #uninstalled pic.twitter.com/DM6fMgUhr5

— Terrance AB Johnson (@tweeterrance) 19 kwietnia 2017I tak ciemnoskóry Terrance AB Johnson na Twitterze jest oburzony,że FaceApp rozjaśniło mu skórę i zmieniło nos na bardziejeuropejski. Przypominając teraz bardziej Persa, wygląda na drugimzdjęciu naprawdę przystojnie – za cenę swojej tożsamościrasowej. Nie, dziękuję, odinstalowałem.

#faceapp removes glasses and replaces eyes. With white people eyes. :| pic.twitter.com/mUgrcrXds1

— ???????????????????? (@littlebunnyfu) 18 kwietnia 2017Azjatka, @littlebunnyfu niezadowolona jest, że sieć neuronowa„zniknęła” jej okulary i zmieniła kształt oczu na europejski(a także rozjaśniła twarz). No cóż, nie wygląda to inaczej niżto, co robią azjatyckie dziewczęta w kanałach wizażowych naYouTube, ale i to jest powodem do niezadowolenia z rasizmu aplikacji.Oburzeni ciemnoskórzy piszą w komentarzach aplikacji – jak to,czarni ludzie nie mogą być „hot”?

Rosjanie szukają obejścia problemu, tak by wilk był syty i owcacała. Na razie zmienili po prostu nazwę filtra, z „Hot” na„Spark”. W przyszłości ma pojawić się ulepszony filtr, który„upiększy” ciemnoskórych, nie tykając koloru ich skóry. Byćmoże to wystarczy, by zaspokoić potrzeby bojowników osprawiedliwość społeczną z USA, takich jak pani Sarah Emerson,która retoryczniepyta na łamach VICE Motherboard: czy to będzie ostatni raz,kiedy technologiczna firma jest niewybaczalnie nieświadoma swojejbiałości? Niemal na pewno nie.

Producenci wybielających kosmetyków nie odnieśli się doniepostawionych im tym razem zarzutów. FaceApp w wersji na Androida oraz iOS-a znajdziecie w naszej bazie oprogramowania.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (72)