Ruch walki o prawa do naprawy sprzętu rośnie w siłę. Popiera go też Steve Wozniak

Ruch walki o prawa do naprawy sprzętu rośnie w siłę. Popiera go też Steve Wozniak

Steve Wozniak
Steve Wozniak
Źródło zdjęć: © Getty Images
Karolina Kowasz
09.07.2021 10:16

Na świecie coraz głośniej słychać głosy poparcia dla osób, które walczą o prawo do naprawy własnych urządzeń. W przypadku wielu sprzętów, takich jak smartfony czy laptopy, producenci nie chcą udostępniać konsumentom części zamiennych bądź wymuszają korzystanie z firmowych serwisów.

Niedawno Wielka Brytania wprowadziła przepisy dotyczące prawa do naprawy, które wymagają od producentów udostępniania części zamiennych osobom kupującym urządzenia elektryczne. Podobne plany ma także Unia Europejska. W przypadku Stanów Zjednoczonych sprawa nie jest tak kolorowa, dlatego głosy wsparcia takich osób, jak Steve Wozniak, są wyjątkowo ważne.

Pochwała open source

Znany współzałożyciel Apple, Steve Wozniak, uważa, że wiele z pierwszych urządzeń Apple nigdy by nie powstało, gdyby nie fakt, że wiele rozwiązań w latach 70. i 80. XX wieku było “wolnych” na zasadzie open source. Gizmodo przypomniało słowa Woza, który przyznał, że całkowicie popiera ruch walczący o prawo do naprawy i że stojący za nim ludzie robią właściwą rzecz.

Wozniak przypomniał także, że technologie open source odegrały kluczową rolę w wielu przełomach Apple. Powołał się również na rozpad Bell System, słynnego w Ameryce monopolu firm telekomunikacyjnych. Bez jego upadku nie byłoby możliwe tworzenie lepszych gadżetów w szerokiej gamie wzorów i kolorów.

Sytuacja ruchu w Polsce

Brak możliwości naprawy dowolnego urządzenia, z perspektywy polskiego społeczeństwa, może się wydawać wyjątkowo zaskakująca. Większość z nas miała do czynienia z fachowcami, którzy są w stanie naprawić domowe AGD czy wiedzą skąd ściągnąć nową szybkę do smartfona i jak ją wymienić.

Sprawa nie jest jednak tak prosta, gdy mowa o telefonach czy laptopach. Z czasem coraz trudniej o części zamienne, zaś producenci, chcąc zarobić więcej, robią wszystko, by zniechęcić konsumentów do napraw. Często celowo je utrudniają uniemożliwiając wymianę zepsutego komponentu na inny poza oficjalnym serwisem danej firmy.

Z tej perspektywy, biorąc też pod uwagę kwestie ekologiczne, w interesie wszystkich jest walka o prawo do naprawy swoich sprzętów. Pozostaje więc mieć nadzieję, że kolejne regularnie wprowadzone przez Unię faktycznie doprowadzą do większej swobody konsumentów w zakresie naprawy elektroniki.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (53)