Rynek smartfonów w trzecim kwartale rośnie, ale dla Windowsa to katastrofa

Rynek smartfonów w trzecim kwartale rośnie, ale dla Windowsa to katastrofa

Rynek smartfonów w trzecim kwartale rośnie, ale dla Windowsa to katastrofa
18.11.2015 23:04

Dział analityczny Instytutu Badawczego Gartnera opublikował raport o procentowym udziale mobilnych systemów operacyjnych w rynku smartfonów w trzecim kwartale bieżącego roku. Obok mało zaskakujących wniosków, wyróżniają się wyniki Windows Phone'a. Dane opublikowane przez Gartnera wydają się świadczyć o przypieczętowanym losie tego systemu, co poddaje w wątpliwość także przyszłość mobilnego Windowsa 10.

Zanim jednak przejdziemy do statystyk dotyczących systemu operacyjnego Microsoftu, które analitycy jednoznacznie uznają za porażkę, warto zauważyć jak prezentowała się w ciągu ostatnich miesięcy sytuacja na światowym rynku smartfonów w ogóle. Do dyspozycji jest wiele raportów dotyczących konkretnych rynków krajowych czy kontynentalnych, jednak Instytut Gartnera, dzięki 90 oddziałom rozsianym po całym świecie, był w stanie przedstawić udziały w skali globalnej.

Obraz

Jak donosi serwis betanews.com, liderem pozostaje Android – w trzecim kwartale sprzedano 298,8 mln urządzeń z tym system operacyjnym, co stanowi niemal 85% całego rynku. W analogicznym okresie w roku 2014 urządzeń z zielonym robotem sprzedano „zaledwie” 254,4 mln. Na drugim miejscu plasują się iPhone'y, które również zaliczyły spory wzrost. Od 38,1 mln sprzedanych sztuk w trzecim kwartale 2014 do 46 mln w tym roku.Raport to powód do poważnych zmartwień Satyi Nadelli oraz całego Microsoftu. Zapowiedzi nowych Lumii oraz ogromna marketingowa kampania, jaką przeprowadziła korporacja by spopularyzować Windowsa 10, także w wersji mobilnej, zdaje się nie przynosić rezultatu. W trzecim kwartale 2014 roku sprzedano nieco ponad 9 mln smartfonów z Windows Phonem. W tym roku ich liczba wynosi… 5,87 mln, co stanowi około 1,7% światowego rynku. Tylko 700 tys. z nich nie jest oznaczonych logo Microsoftu. Jedyną nadzieją na odmianę tej tendencji jest oczywiście Windows 10, choć śledząc ostatnie kroki Microsoftu (pamiętne faux pas Nadelli) można odnieść wrażenie, że w poważne konkurowanie z Androidem czy iOS-em nie wierzą już sami twórcy Windowsa.

Jeżeli zaś chodzi o producentów, to można zauważyć tendencję do popularyzowania się na rynkach państw „szybko rozwijających się” lokalnych producentów, co dotyczy między innymi ogromnego rynku indyjskiego. Ci, znając specyfikę rynku lepiej niż np. koreańskie korporacje, są w stanie zaoferować urządzenia ograniczone, a jednak znajdujące szeroką popularność. Ogółem w trzecim kwartale 2015 roku sprzedało się według Gartnera o 3,7% więcej smartfonów, niż w tym samym okresie roku zeszłego.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (154)