Ryzen trafia do lekkich laptopów: rdzenie Zen i grafika Vega nie mają tam równych

Ryzen trafia do lekkich laptopów: rdzenie Zen i grafika Vega nie mają tam równych

Ryzen trafia do lekkich laptopów: rdzenie Zen i grafika Vega nie mają tam równych
26.10.2017 15:00, aktualizacja: 26.10.2017 19:37

AMD wreszcie uderza tam, gdzie Intela może to najbardziej zaboleć– w lukratywny segment ultracienkich laptopów i urządzeńhybrydowych. Na rynek trafiają pierwsze laptopowe procesoryczerwonych z rdzeniami Zen i zintegrowaną grafiką Vega, układyRyzen 7 2700U oraz Ryzen 5 2500U. Bezpośrednim rywalem tegopierwszego ma być układ Core i7-8550U – jak można sięspodziewać, procesor AMD wygrywa przede wszystkim wydajnościągrafiki, ale co ciekawe, w innych aspektach też sobie nieźle radzi.

W końcu musiało do tego dojść, ryzenowa rewolucja, którawstrząsnęła rynkiem procesorów x86, zawitała na laptopach. Tutajgłównym wyzwaniem dla czerwonych była optymalizacja zużyciaenergii. Opanowanie tej kwestii pozwoliłoby jeszcze bardziej dopiecIntelowi, niż w segmencie czipów desktopowych – w końcu nikt niemoże zaprzeczyć przewadze AMD w dziedzinie wydajności grafiki. Iwygląda na to, że AMD wreszcie sobie z tym poradziło.

Już w te święta w sklepach pojawić się mają pierwszeultralekkie laptopy z nowymi procesorami AMD, od takich producentówjak Acer, HP i Lenovo. Czerwoni obiecują fantastyczne parametry –nawet 10% większą wydajność z powierzchni czipu względemintelowej architektury Kaby Lake, uruchamianie aplikacji szybciej onawet 41% i o 52% większą ich wydajność w porównaniu dopoprzednich architektur AMD, oraz wreszcie o aż 270% lepsze wyniki wCinebenchu R15 dla wskaźnika wydajności na wat.

Obraz

Te świetne wyniki w walce o pozycję wśród gwiazdkowychprezentów zapewnić mają Ryzen 7 2700U, czterordzeniowy,ośmiowątkowy czip, taktowany zegarem 2,2-3,8 GHz, oraz Ryzen 5,czterordzeniowy, ośmiowątkowy czip, taktowany zegarem 2,0-3,6 GHz.Oprócz różnic w taktowaniu, zauważymy różnice w liczbie„jednostek obliczeniowych” (Compute Units) zintegrowanej grafiki– odpowiednio jest ich odpowiednio 10 i 8.

Obraz

Zdaniem czerwonych, ich mobilne układy są w stanie uzyskaćwiększą wydajność, niż osiągają desktopowe czipy Intela(oczywiście w specyficznych obciążeniach). Marketingowo wyglądato jednak nieźle – R7 2700U, czip z TDP 15W wygrywa w benchmarkuCinebench R15 nT z desktopowym czipem Core i5-7600K, mającym TDP 91W.

Slajdy obiecują zoptymalizowaną pod komputery przenośne wersjętechnologii SenseMI do zarządzania energią, z ulepszonymi funkcjamiPrecision Boost 2 i Mobile XFR. Za ich sprawą nowe laptopy będąposzukiwały najwyższych możliwych częstotliwości względemwarunków środowiskowych, zaoferują nowe możliwości podkręceniawydajności, zarówno dla pojedynczych rdzeni jak i całego układu.Sterowanie częstotliwościami oczywiście bardzo precyzyjne, wkrokach co 25 MHz. A w połączeniu z wydajnymi układami chłodzeniamożliwe będzie dłuższe utrzymanie tych podkręconychczęstotliwości, by poradzić sobie z wymagającymi czasuobciążeniami roboczymi.

Obraz

Z testów własnych AMD wynika, że pozwala to na uzyskanie nawetdwukrotnie dłuższego czasu pracy na baterii w porównaniu doarchitektury poprzedniej generacji – oczywiście dla konkretnychobciążeń roboczych, tu chodziło o odtwarzanie wideo VP9. Jednak iw w innego typu obciążeniach zauważymy różnicę, komputer zprocesorem Ryzen 7 2700U miał wyciągnąć ponad 13,5 godzinyobciążenia MobileMarkiem 14.

Obraz

Nowe laptopy z Ryzenami powinny zainteresować szczególnie osobyszukające lekkiego sprzętu do grania. Do tej pory nie było comyśleć o uzyskaniu na ultralekkich laptopach takich wyników wrozdzielczości FullHD – 59 FPS dla League of Legends, 49 FPS dlaDota 2, 66 FPS dla Overwatcha, 49 FPS dla CS:GO. Vega robi różnicę.

Obraz

Pozostaje oczywiście pytanie, ile to wszystko będzie kosztowało.No cóż, za tanio nie będzie, wątpimy w to, by ktoś chciał w tymsegmencie ultralekkich laptopów nastawiać się na walkę cenową.Producenci będą raczej zachwalali większą wydajność ienergooszczędność, niż próbowali wzajemnie zepsuć sobie marżę,jak zwykle marną w porównaniu do Apple.

Obraz

A skoro już o Apple mowa, to pojawienie się tych nowychmobilnych Ryzenów jest strategicznym wyzwaniem dla firmy zCupertino. Do tej pory mogła oferować w MacBookach tylko procesoryIntela z ich niezbyt wydajną zintegrowaną grafiką. W porównaniu doultralekkich laptopów z Vegą i Ryzenem na pokładzie MacBooki zaczynająwypadać raczej słabo.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (105)