Safari 5 z rozszerzeniami i szybkim silnikiem JavaScript

Wojciech Kowasz

08.06.2010 09:56, aktual.: 08.06.2010 10:11

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Apple wydał w nocy najnowszą, piątą wersję swojej przeglądarki internetowej Safari dla systemów Windows oraz Mac OS.

Wśród nowości wprowadzonych wraz z Safari 5 Apple na pierwszym miejscu stawia Safari Reader - czytnik artykułów, który wyodrębnia informacje ze strony i prezentuje je w czytelnej postaci, bez dodatkowych elementów interfejsu strony. Kto wie jednak, czy nie bardziej istotna będzie wprowadzona w tej wersji i długo oczekiwana obsługa rozszerzeń. Rozszerzenia te będą domyślnie pracować w tzw. trybie piaskownicy (izolowanym od systemu), będą także wymagać podpisu cyfrowego Apple. Tworzenie rozszerzeń ma z kolei ułatwić nowy Extension Builder oraz Safari Developer Program, do którego dołączenie jest bezpłatne. Już zaczynają pojawiać się informacje o pracach nad pierwszymi rozszerzeniami - Panic na swoim blogu demonstruje Coda Notes, rozszerzenie umożliwiające wykonywanie notatek w Safari 5 bezpośrednio na stronach internetowych.

Apple chwali też nową przeglądarkę pod kątem szybkości przetwarzania JavaScriptu - według firmy z Cupertino i wykonanego przez nią testu SunSpider 0.9.1 Safari 5 jest o 30% szybsze w stosunku do poprzedniej wersji, o 3% szybsze od Chrome 5 i aż dwa razy szybsze od Firefoksa 3.6, a to dzięki podrasowanemu silnikowi Nitro. Najnowsza wersja przeglądarki Apple oferuje także wybór Google lub Bing jako domyślnej wyszukiwarki oraz zawiera nowe narzędzia deweloperskie z poszerzoną obsługą HTML5.

Safari 5 pracuje na systemach Windows XP (przynajmniej z dodatkiem SP2), Windows Vista lub Windows 7, a także Mac OS X Leopard 10.5.8, Snow Leopard 10.6.2 lub późniejszych. Przeglądarkę można pobierać za pośrednictwem programu do aktualizacji Apple Software Update lub pobrać bezpośrednio z naszego vortalu z działu PROGRAMY -> Internet i Komunikacja -> Przeglądarki stron WWW.

Programy

Brak danych.
Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (30)