Komputery poleasingowe — warto czy nie warto?

Rynek komputerów poleasingowych (czy raczej pofirmowych) jest w Polsce dość duży - przynajmniej mi się tak wydaje patrząc na całą masę ogłoszeń choćby na Allegro. Czy tak jest w rzeczywistości? Nie podejmuję się tego ocenić - w każdym razie firma w której pracuję, korzysta z ofert komputerów pofirmowych co jakiś czas nabywając kilka sztuk (w zależności od potrzeb). Czy tego typu maszyny są cokolwiek warte? Jak przedstawia się stosunek jakości do ich ceny?

Pozwolę sobie napisać o tym kilka słów bo właśnie na dniach otrzymałem dwie sztuki maszyny marki Dell - model Optiplex 755.

Co to w ogóle za maszyna? Poniżej przedstawiam jej specyfikację techniczną:


  • Producent: Dell
  • Kod produktu: Dell 755 DT
  • Procesor: Core 2 Duo E6550
  • Liczba rdzeni procesora: 2
  • Taktowanie procesora: 2333MHz
  • Pamięć RAM: 4GB DDR2
  • Dysk: 160GB
  • Gwarancja: 12 miesięcy
  • Obudowa: Desktop
  • System operacyjny: Windows7 Professional

W tym miejscu muszę nadmienić, że mimo, iż na zdjęciach widać, że komputery oryginalnie były wyposażone w systemy Windows XP i Vista, to sprzedawca zapewnia preinstalowany Windows7 lub 8 w wybranej przez nas wersji (Home albo Professional 32/64bit). Jako, że w moim przypadku maszyny będą się logowały do domeny, wybrałem wersję Professional. Gwoli ścisłości! Licencje systemu Windows to oczywiście Refurbished!

Po konfiguracji sprzętowej widać, że to typowe maszyny biurowe i takie właśnie było założenie! Oba Delle miały zapewniać wygodną pracę z przeglądarką internetową, pakietem Office (wersje 2007 i 2010) oraz firmowym systemem CRM. Dodatkowo powinny obsługiwać któryś z komunikatorów, kilka prostych programów narzędziowych i to... w zasadzie wszystko. Optiplexy 755 posiadają aż nadto mocy aby sprostać tym oczekiwaniom. Zarówno procesor, jak i ilość pamięci (4GB) jest w zupełności wystarczająca do założonej pracy.

Być może ktoś zapyta czy tego typu sprzęt nadaje się do gier? Hmmm... zamontowana na płycie karta graficzna to układ Intela (Q35 Express Chipset Family), który zapewne nie pozwoli na zbyt wiele, choć może któraś z prostych gierek odpali.

Wygląd zewnętrzny

Siłą rzeczy komputery poleasingowe są używane i na takie wyglądają. Zdarzają się obtarcia i wgięcia obudowy, czasami brakuje śrubki lub jakiś element jest luźny. Bywa, że nie świeci któraś dioda a obudowa aż klei się od brudu. Nie zdarzyło mi się jednak aby kupiony sprzęt był niesprawny - można więc założyć, że firma, która sprzedaje tego typu rzeczy, sprawdza je przed wysyłką. Warto dodać, że w razie co, nie ma problemów z wymianą - przynajmniej ja nie miałem (nazwy firmy w której kupiono sprzęt nie podaję aby nie być posądzony o kryptoreklamę).

Wnętrze

Każdorazowo sprzęt był kompletny - nie brakowało napędów, zgadzała się ilość pamięci RAM i pojemność dysku :) Rzadko kiedy widywałem zakurzone "bebechy", zakładam więc, że komputery przed sprzedażą są czyszczone także wewnątrz - przynajmniej "z grubsza".

Jakość

Sprzęt jest firmowy (Dell), można więc oczekiwać, że będzie działał długo i bezawaryjnie. Pytanie tylko, ile przepracował wcześniej w pierwszej (lub kolejnej) firmie...? To niestety pozostanie zagadką :) Pewne przypuszczenia dotyczące czasu pracy można wysnuć na podstawie godzin przepracowanych przez dysk twardy. W jednym z opisywanych Optiplexów program HDDInspector szacuje czas pracy dysku na 2 lata i 7 miesięcy pracy. Ile mu jeszcze pozostało? Trudno ocenić - można pocieszyć się jedynie roczną gwarancją :)

Ze swojego obycia z marką Dell i linią Optiplex wiem jednak, że te maszyny są jeszcze w stanie bardzo długo pracować! Do tej pory "przerobiłem" kilkadziesiąt sztuk Dell'i (Optiplex 745, 755, 760 i 780) oraz kilkanaście sztuk HP dc7600 (być może je także kiedyś opiszę). Najstarsze pracują u nas od 4 lat i do tej pory bezawaryjnie!!! WSZYSTKIE!!! Faktem jest, że nie są mocno eksploatowane - jak wspomniałem wyżej wyłącznie do prostych prac biurowych po 8 godzin dziennie 5 dni w tygodniu.

Cena

Oczywistym jest, że jeśli chodzi o komputery używane kluczowa jest cena. W tym przypadku cena jednostkowa to 299pln brutto za sztukę. Za niecałe 600pln otrzymujemy więc dwie doskonałe maszyny do pracy które, jak zakładam, posłużą użytkownikom jeszcze długie miesiące.

Cena dotyczy oczywiście tego konkretnego modelu (Optiplex 755). Modele wyższe (lepiej wyposażone) są odpowiednio droższe. Zazwyczaj istnieje też możliwość negocjacji ceny w zależności od ilości kupowanych sztuk. Bywa, że sprzedawca dorzuca jakiś "gift" - ja akurat "załapałem się" na dwie klawiatury Dell'a :D

Reasumując: czy warto? Według mnie do biura tak - do domu do prostszych zastosowań (Internet, filmy, muzyka) również. Jeżeli jednak ktoś wymaga od sprzętu więcej (gry, grafika) powinien pomyśleć o mocniejszej maszynie (na rynku dostępne są również poleasingowe stacje graficzne lub mocne laptopy).