Samsung pracuje nad przywróceniem Windows Update (Aktualizacja)

Samsung pracuje nad przywróceniem Windows Update (Aktualizacja)

Samsung pracuje nad przywróceniem Windows Update (Aktualizacja)
Redakcja
25.06.2015 09:54, aktualizacja: 25.06.2015 14:13

Wczoraj na światło dzienne wyszły informacje o tym, że preinstalowane oprogramowanie Samsunga wyłącza usługę Windows Update, aby zapobiec m.in. problemom ze sprzętem. Odcinanie użytkowników od aktualizacji nie jest jednak dobrym wyjściem, więc firma pracuje już nad innym rozwiązaniem.

Sprawa dotyczy pakietu SW Update dołączanego do sprzętu Samsunga, który dba o aktualność oprogramowania i sterowników. Niestety okazało się, że aplikacja odcina system od aktualizacji z Windows Update, bo te mogą powodować konflikty i np. wyłączać porty USB 3.0. Informacje o takim zachowaniu aplikacji wzbudziły oburzenie wielu osób, nie bez powodu. Pracownicy Microsoftu zapytani o tę sytuację stwierdzili, że Windows Update jest kluczowym elementem ochrony, jakie firma może zapewnić swoim klientom. W żadnym wypadku nie zaleca wyłączania lub modyfikowania domyślnych ustawień mechanizmu aktualizacji, bo może narażać to użytkowników na większe niebezpieczeństwo.

Obraz

Po kilku godzinach milczenia do sprawy ustosunkował się również Samsung. Koreańczycy stwierdzili, że bezpieczeństwo swoich klientów traktują bardzo poważnie i pracują już wspólnie z Microsoftem nad rozwiązaniem tego problemu. Nie wiadomo ile zajmie przywrócenie odpowiedniej funkcjonalności mechanizmu aktualizacji bez zmniejszania funkcjonalności sprzętu, ale dobrze, że firma postanowiła szybko zareagować na krytykę. Czy jednak niemożliwe było rozwiązanie problemów ze sprzętem i sterownikami przed podjęciem decyzji o odcinaniu Windows Update? Na przestrzeni ostatniego roku widzieliśmy wiele najróżniejszych sytuacji, w których aktualizacje powodowały kuriozalne problemy, ale mimo to są one potrzebne i zwiększają bezpieczeństwo użytkowników. Część z nich rozszerza możliwości nie tylko nowszych, ale i starszych edycji systemu, czego przykładem jest wprowadzenie wsparcia dla HSTS w Internet Explorerze 11 dla Windows 8/8.1 i Windows 7.

Obecnie Samsung znajduje się niejako między młotem a kowadłem. Z jednej strony, korzystając z systemu Windows, jest uzależniony od Microsoftu i jego poprawek, z drugiej natomiast chce rozwijać się samodzielnie i tworzyć własną platformę, co jest znacznie utrudnione – Windows to nie Android, firma nie ma możliwości aż tak głębokiego wpływania ani na jego wygląd, ani funkcjonalność. Może lepszym wyborem byłoby zaproponowanie użytkownikom systemu bazującego na innym, otwartym rozwiązaniu? W takiej sytuacji Samsung mógłby robić to, co uzna za stosowne, a bezpieczeństwo klientów i tak sporo by na tym zyskało.

Aktualizacja

Otrzymaliśmy wyjaśnienia od Samsunga, dotyczące działania pakietu SW Update. Pan Jerzy Łabuda z polskiego biura firmy wyjaśnił, że przy domyślnych ustawieniach SW Update nie blokuje aktualizacji dostarczanych przez mechanizm Windows Update. Jeśli jednak użytkownik sobie tego zażyczy, może aktualizacje te zablokować, dla zagwarantowania wyższej stabilności pracy systemu. Wykorzystany w tym celu moduł potrafi faktycznie obejść systemowe ustawienia Windows i aktualizacje wyłączyć. By je ponownie włączyć, wystarczy przywrócić domyślne ustawienia SW Update.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (23)