Samsung pracuje nad Thread, standardem konkurencyjnym dla Z-Wave

Samsung pracuje nad Thread, standardem konkurencyjnym dla Z‑Wave

Samsung pracuje nad Thread, standardem konkurencyjnym dla Z-Wave
Redakcja
15.07.2014 16:47

Samsung wraz z ARM, Nest i kilkoma mniejszymi firmami postanowił stworzyć nowy standard bezprzewodowego przesyłania informacji, jaki można wykorzystać w projektach inteligentnych budynków. Można się zastanawiać po co to wszystko, skoro przecież mamy już pod ręką wiele innych rozwiązań. Jak się okazuje, firma nie uważa je za do końca trafne, w innych przypadkach w grę wchodzi z kolei uzależnienie od tylko jednego producenta. Nowa sieć ma wszystkie te problemy rozwiązać.

Thread, bo tak nazwano nowy standard, ma zostać zbudowany na już istniejącej infrastrukturze. Zaangażowane firmy zdały sobie sprawę z tego, że tworzenie zupełnie nowego rozwiązania będzie nie tylko trudniejsze, ale przede wszystkim może się ono spotkać z oporem ze strony producentów. Ci nie są chętni do wdrażania dużych zmian sprzętowych. Całość należało więc rozwiązać inaczej, postawiono więc na zastosowanie urządzeń pracujących zgodnie ze specyfikacją ZigBee (802.15.4). Mogą one zostać zaktualizowane, aby wspierały nowy standard, a co za tym idzie, stały się użyteczne bez konieczności wydawania środków na ich wymianę.

Obraz

Według Chrisa Borossa z Nest Labs nowy protokół nie jest niezbędny, ale wiele z problemów powoduje, że zyski są warte ryzyka. Wi-Fi odpada, ponieważ wymaga zbyt dużo energii, a poza tym zostało stworzone do przesyłania dużej ilości informacji, co wcale nie jest potrzebne w rozwiązaniach inteligentnych domów. Popularne Z-Wave, z którego korzysta choćby polskie Fibaro prezentujące swoje produkty na tegorocznym Hot Zlocie znajduje się natomiast w rękach jednej firmy. Taki stan rzeczy jest dla niektórych producentów nie do zaakceptowania. Bluetooth z kolei co prawda nie wymaga wiele energii, nie pozwala jednak na tworzenie prawdziwych sieci kratowych, nie obsługuje również IPv6 (specyfikacja na to pozwala, brakuje implementacji).

Odpowiedź w formie Thread wygląda natomiast bardzo obiecująco. Standard wspiera IPv6 przy wykorzystaniu 6LoWPAN, pozwala na odpowiednie oszczędzanie energii, a także budowanie sieci kratowej z użyciem nawet 250 urządzeń – wystarczy nawet dla osób, które zechcą sterować pojedynczymi żarówkami. Pojawiają się jednak dwa problemy. Pierwszym z nich jest brak możliwości komunikacji i sterowania za pomocą urządzeń takich jak tablety czy smartfony. Jest to rozwiązanie bardzo wygodne, niemniej nie posiadają one obsługi ZigBee i nie zapowiada się na to, aby odpowiednie układy miały być w nich montowane. Tutaj rozwiązaniem staje się dodatkowe urządzenie, które będzie w sobie łączyć zarówno sieci obsługiwane przez takie sprzęty (Wi-Fi) jak i całą infrastrukturę sieciową do sterowania poszczególnymi urządzeniami i zbierania danych z czujników. Samsung może z kolei dodać odpowiedni układ w swoich nowych telefonach.

Drugim problemem jest fakt, że Thread jeszcze nie jest standardem w najważniejszym tego słowa znaczeniu. Konieczne jest przeprowadzenie szeregu badań, certyfikacji i odpowiednich ustaleń. Samo ZigBee nieco „podpadło” producentom urządzeń tym, że w miarę czasu straciło wewnętrzną kompatybilność, posiada też dwie wersje, jedną skierowaną na rynek konsumencki a drugą do zastosowań prywatnych. Bez ujednolicenia i wyklarowania sytuacji, nie może tu być mowy o zainteresowaniu nowym standardem. Pierwsze produkty zgodne z Thread powinny znaleźć się na rynku w połowie przyszłego roku.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (8)