Samsung przyszedł z odsieczą Intelowi. Weźmie na barki część produkcji (aktualizacja)

Samsung przyszedł z odsieczą Intelowi. Weźmie na barki część produkcji (aktualizacja)

fot. Shutterstock.com
fot. Shutterstock.com
Piotr Urbaniak
29.11.2019 13:10, aktualizacja: 30.11.2019 12:47

Od dłuższego czasu mówi się, że aby Intel ostatecznie rozwiązał problem niewystarczającej podaży, potrzebuje pomocy z zewnątrz. Południowokoreański Pulse informuje, że taka pomoc właśnie nadeszła. Część produkcji ma przejąć Samsung.

Według źródła, Intel skontaktował się zarówno z Samsungiem, jak i TSMC, największym obecnie na świecie dostawcą półprzewodników. Ale to południowokoreański producent wcześniej zaprezentował satysfakcjonującą ofertę, choć niewykluczone, że temat TSMC powróci i cała trójka będzie współdziałać.

W minionym tygodniu Michelle Holthaus, wiceprezes Intela, opublikowała list otwarty, w którym przeprasza za niedobór procesorów. Zapowiedziała przy tym wprost, że firma dokona wszelkich starań, aby zmaksymalizować podaż.

Intel od wielu lat jest największym dostawcą procesorów na świecie, który w dodatku bazuje wyłącznie na własnych fabrykach. Jednak patrząc na cały przemysł krzemowy, stanowi tylko niewielką jego część. Połowę światowego popytu zaspokaja TSMC, a resztę dzielą między sobą przede wszystkim Samsung i GlobalFoundries.

Analitycy twierdzą, że dużą rolę przy wyborze Samsunga odegrały względy polityczne. Tak w skali mikro, jak i makro. TSMC, mimo iż wydaje się wyborem bardziej racjonalnym z uwagi na możliwości przerobowe, jest bliskim partnerem głównego rywala Intela, AMD. Co więcej, otwarcie prowadzi interesy z Huawei, co z oczywistych przyczyn nie podoba się amerykańskim władzom.

W kwietniu Samsung ogłosił plany zainwestowania do 2030 roku 116 mld dol. w układy inne niż pamięć, a celem – jak twierdzą przedstawiciele – jest osiągnięcie pozycji światowego lidera nie tylko w zakresie pamięci, ale także układów logicznych. Partnerstwo z Intelem na pewno nie zaszkodzi.

Aktualizacja (30-11-2019; 12.49): W oświadczeniu przesłanym serwisowi wccftech, Intel nieoczekiwanie zaprzecza, jakoby miał posiłkować się fabrykami Samsunga. Choć robi to w sposób niejednoznaczny. "Doniesienia prasowe dotyczące wykorzystana zewnętrznych fabryk są nieprecyzyjne" – pisze Intel. Trudno powiedzieć, co owa nieprecyzyjność oznacza. Nie jest to jednoznaczna negacja jakiegokolwiek partnerstwa, ale tym bardziej nie jest to potwierdzenie doniesień dziennika Pulse. Wracamy do punktu wyjścia.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (22)