Santander wydał ostrzeżenie. Dostałeś SMS o zwrocie podatku?

Santander wydał ostrzeżenie. Dostałeś SMS o zwrocie podatku?

Santander apeluje o bezpieczeństwo
Santander apeluje o bezpieczeństwo
Źródło zdjęć: © GETTY | SOPA Images
Oskar Ziomek
08.02.2024 14:42

Santander Bank Polska apeluje do klientów, by uważali na wiadomości SMS, które mogą dotyczyć zwrotu podatku. To próby oszustwa prowadzące do utraty pieniędzy. Fałszywe SMS-y dotyczące podatków będą w najbliższych tygodniach z pewnością wykorzystywane w atakach coraz częściej.

Santander Bank Polska opublikował na Facebooku ostrzeżenie bezpieczeństwa, w którym zwraca uwagę na "bajki dla dorosłych" - jak określa fałszywe SMS-y, które mogą dotyczyć m.in. szansy na otrzymanie rzekomego zwrotu podatku. Oszuści zawsze nadążają za sytuacją w kraju i preparują swoje wiadomości tak, by były aktualne.

Tak jest między innymi z SMS-ami o paczkach, których wysyłka zwykle nasila się w okresie przedświątecznym, z kolei w pierwszym kwartale roku z reguły możemy spodziewać się nasilonych ataków ze "zwrotem podatku" w tle. Santander Bank Polska przypomina, by nie reagować na takie wiadomości pochopnie i trzymać się kilku zasad:

  • sprawy podatkowe załatwiać tylko na oficjalnych stronach (niedługo rozliczenie będzie dostępne z poziomu serwisu Twój e-PIT),
  • każdą tego typu wiadomość weryfikować w Urzędzie Skarbowym,
  • Nie działać pod presją czasu, zwłaszcza, gdy chodzi o pieniądze.


Ostatnia z reguł ma swoje zastosowanie w przypadku każdej próby oszustwa przez internet. Niedawno podobne zasady bezpieczeństwa przypominał również bank PKO BP. To zbiór zasad, które powinny być znane każdemu użytkownikowi internetu.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Moment publikacji podobnych komunikatów nie jest przypadkowy. 6 lutego przypadał w tym roku Dzień Bezpiecznego Internetu - zagonienie na co dzień często sprawia, że takie okazje są jedynymi w roku do pochylenia się nad swoim bezpieczeństwem w sieci, bo inaczej łatwo zapomnieć choćby o podstawowych zabezpieczeniach.

Oskar Ziomek, redaktor prowadzący dobreprogramy.pl

Programy

Zobacz więcej
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)