Seagate zapowiada dyski 60TB

Seagate zapowiada dyski 60TB

Mirosław Truchan
21.03.2012 14:20

Na początku lat 90 Bill Gates stwierdził, że dyskietka 3,5" o pojemności 1,44 MB to więcej niż potrzebuje zwykły użytkownik. 10 lat później Apple wypuścił pierwszego iPoda z 1,8 calowym dyskiem o pojemności 5 GB. Wydawało się wtedy, że to dużo, ale dziś pewnie wielu uśmiechnęłoby się tylko pod nosem. Zbieramy coraz więcej danych, które są również coraz większe (np. filmy), potrzebujemy zatem pojemniejszych dysków. W sukurs idą nam już producenci - Seagate zapowiedział, że za 10 lat na dyskach będzie można zmieścić 60 TB danych. Jak to możliwe?

Wszystko dzięki wprowadzeniu technologii HAMR, czyli nagrywania wspomaganego ciepłem. W ciągu najbliższych kilku lat ma zastąpić obecnie stosowaną metodę zapisu PMR (zapis prostopadły), który ma pewne ograniczenia - bariera gęstości zapisu danych wynosi 1 Tb/in2 (jeden cal kwadratowy może być zapełniony 1 terabitem informacji). HAMR zwiększa gęstość zapisu, dzięki punktowemu podgrzewaniu komórek talerza HDD laserem. Wysoka temperatura pozwala bowiem na zapisanie większej ilości danych niż w przypadku tej, którą uzyskuje się przy zastosowaniu PMR (przeszkadza w tym również zjawisko superparamagnetyzmu, które zostaje wyeliminowane dzięki nowej technologii). Różnice zobaczyć można na schemacie:

Według przewidywań firmy Seagate, pierwsza generacja dysków z HAMR pozwoli na wyprodukowanie dysków HDD 3,5 oraz 2,5 calowych o maksymalnej pojemności wynoszącej odpowiednio 6 TB i 2 TB. Kiedy? W informacji prasowej Seagate podaje, że podwojenie pojemności obecnych HDD powinno nastąpić przed końcem tej dekady, osiągnięcie jednak docelowych 60 TB w następnej dekadzie.

Wystarczy teraz tylko czekać i obserwować czy magnetyczne twardziele, nawet tak pojemne, przetrwają atak coraz większych dysków SSD i pamięci flash jako takich.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (55)