Serwer X pozwala na pominięcie blokady ekranu... skrótem klawiaturowym

Serwer X pozwala na pominięcie blokady ekranu... skrótem klawiaturowym

Redakcja
20.01.2012 11:58, aktualizacja: 20.01.2012 12:31

Bardzo ciekawy błąd pojawił się w ostatniej odsłonie serwera graficznego X.Org, obecnego w różnych dystrybucjach Linuksa, które są adresowane do zwykłych użytkowników

Pozwala on na obejście ekranu blokady (GNOME Screensaver, xscreensaver, kscreenlocker itd.) przy pomocy skrótu klawiaturowego CTRL + ALT + * [na klawiaturze numerycznej] :). Na szczęście wersja 1.11 jeszcze nie trafiła do większości dystrybucji. Podatne na lukę są między innymi dystrybucje Arch Linux, Fedora 16, Fuduntu, Debian w linii unstable. Poprawki dla wymienionych dystrybucji już zostały wydane. Użytkownicy testowej wersji Ubuntu 12.04 nie muszą się obawiać o bezpieczeństwo — pechowa wersja X.Org jeszcze nie trafiła do repozytoriów popularnej dystrybucji.

Aby sprawdzić jaka wersja X.Org jest wykorzystywana w systemie należy wpisać w terminalu X -version. Pierwsza wersja X.Org pojawiła się w kwietniu 2004 roku. Celem projektu było zastąpienie poprzedniej implementacji X Window System — XFree86, którego licencję uznano za niezgodną z GNU/GPL.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (32)