Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Czysty Upgrade z Windows 7 do 8 i problemy z układem partycji

Początkowo miałem o tym nie pisać, jednak problem, na który można natrafić podczas instalacji Windows 8 wystąpić może u każdego i nie każdy może wiedzieć dlaczego.

Instalując Windows 8 Pro Upgrade w trybie czystej instalacji na dysku, na którym był już Windows 7 natrafiłem na "drobny" problem. Instalator po prostu stwierdził, że na tym dysku nie ma partycji na której mógłby zostać zainstalowany. Nie pomogło ani formatowanie obecnej partycji, ani nawet jej usunięcie.

Wróćmy jednak do podstaw.

Dysk twardy może być podzielony maksymalnie na 4 partycje. Do wybory mamy partycje podstawowe oraz jedną partycję rozszerzoną na której możemy zakładać dyski logiczne. Maksymalny podział dysku wygląda więc następująco:

 • Partycja podstawowa
 • Partycja podstawowa
 • Partycja podstawowa
 • Partycja rozszerzona
  • Dysk logiczny
  • Dysk logiczny
  • ...
  • Dysk logiczny

Powróćmy do Windows. Instalator wszystkich wersji Windows NT 6.x cierpi na pewną ułomność. Wydaje się, że każdy wie, że tworzenie kilku partycji podstawowych jako partycje pod jeden system nie jest optymalną drogą dzielenia dysku. Kolejne partycje podstawowe z reguły wykorzystuje się w przypadku instalacji kolejnego systemu, który koniecznie wymaga takich partycji. Programiści Microsoftu tego najwyraźniej nie wiedzą. Tak więc w swej radosnej twórczości postanowili, że partycje zakładane przez instalator w pierwszej kolejności będą podstawowymi. W ten sposób tworząc instalatorem partycje dla Windows 7 dostawaliśmy z automatu już dwie. 200MB na loader systemu i kilka dodatkowych funkcji oraz partycja, na której znajdował się sam system. Jeżeli instalatorem utworzyliśmy kolejną partycję, ta również była podstawowa co daje już trzy. Żeby było ciekawiej tą samą ułomność zaimplementowano w zarządzaniu dyskami. Tak więc o ile w Windows NT 5.x mogliśmy zdecydować czy chcemy utworzyć partycję podstawową, rozszerzoną czy dysk logiczny tak już w Viście, 7 i nadal w 8 tego zrobić nie możemy.

Wróćmy do głównego tematu.
Mój dysk podzielony był niemal w standardowy sposób dla Windows 7.

 • Partycja podstawowa 200MB
 • Partycja rozszerzona
  • Dysk logiczny - System
  • Pozostałe dyski
  • Teraz widać dlaczego napisałem "niemal". Do tworzenia partycji użyłem diskparta, w którym miałem pełną kontrolę nad tym ile, i jakiego typu partycje tworzę. Jednak partycje, przygotowane dla Windows 7 okazały się nieprawidłowe dla Windows 8. Początkowo myślałem, że 8 ma problem z instalacją na dysku logicznym, jednak okazało się to nieprawdą przy odtworzeniu problemu na maszynie wirtualnej o czym później. Przy powyższym układzie partycji zmuszony zostałem do jego lekkiej modyfikacji. Wymagało to przesunięcia całej partycji rozszerzonej w górę i zwiększenia miejsca na pierwszej podstawowej. Przy pierwszej próbie na komputerze stacjonarnym za pomocą gparted usunąłem pierwszy dysk logiczny z partycji rozszerzonej, przesunąłem partycję rozszerzoną za puste miejsce i utworzyłem nową partycję podstawową o pojemności wystarczającej na instalacje na niej systemu. Efekt był zgodny z założeniami. System się zainstalował i działa.

   Odtwarzamy problem na maszynie wirtualnej i Windows 8 Enterprise Trial. Do utworzenia partycji używamy diskpart(Shift+F10 wywołuje konsolę w instalatorze systemu). diskpart select disk 0 create partition primary size=200 create partition extended create partition logical

   I sprawdzamy efekty:

   To nie wymaga komentarza, wiadomo że na 200MB partycji system się nie zmieści.
   Sytuacja ta sama co wcześniej. Dysk wystarczający pod system jednak nieakceptowalny przez instalator, który chciałby utworzyć nową partycję.

   Dalsze testy...

   Okazuje się, że rozwiązania problemu są dwa. Możemy utworzyć partycję podstawową zamiast dysku logicznego na rozszerzonej. Drugie rozwiązanie pokazał sam instalator po całkowitym wyczyszczeniu dysku. Dla Windows 8 mała partycja 200MB już nie wystarcza. Teraz dodatkowa partycja potrzebuje aż 350MB. Jeśli będzie miała wymaganą wielkość możemy instalować system na dysku logicznym. Niestety oba rozwiązania wymagają dość poważnych operacji na partycjach co może być problemowe jeśli posiadamy na dysku dużo danych.

   Oczywiście problem by nie istniał gdyby za pierwszym razem partycje były zakładane instalatorem. Jednak zamiast zmuszać użytkowników do całkowicie nielogicznego podziału dysku można było również przewidzieć zawczasu, że "mała" partycja startowa w przyszłości może wymagać nieco większych rozmiarów. 

windows porady

Komentarze

0 nowych
  #1 08.12.2012 00:13

Ja widzę dwa inne rozwiązania.

1. Użycie GPT - problem z ilością partycji podstawowych znika.

2. Zamiast szykować partycje za instalator Windows 8 (te na partycję zastrzeżoną i na sam system), przecież można tam zostawić wolne miejsce aby to on się tym zajął:

- puste miejsce
- partycja podstawowa
- partycja rozszerzona
-- partycje logiczne

sgj   12 #2 08.12.2012 00:17

Jak się ma czysty dysk można kombinować do woli. Ten dysk był dzielony jakieś 4 lata temu i poza systemem było/jest na nim ponad 500GB danych.

Cały problem w tym właśnie że układ, który działał w Viście i 7 nie zadziałał z Win8.

Autor edytował komentarz.
  #3 08.12.2012 00:57

No rozumiem, ale chyba na system masz oddzielną partycję, którą mógłbyś "poświęcić"?
Chyba że już na Viście/7 nie miałeś "zastrzeżonej", bo tam jak instaluje się system na gotowym układzie to o ile pamiętam, system jej nie robi, a więc mamy 1 podstawową mniej. Jeżeli takiej sytuacji Win8 nie przyjmuje tj. wymaga tej swojej partycji, to nieco wtopa.

sgj   12 #4 08.12.2012 05:47

Wszystko o moim układzie partycji jest we wpisie.
Win 8 nie wymaga swojej partycji zastrzeżonej jednak jak już była ta z Win7 to nie działa bo jest za mała.

gargamel.pce   5 #5 08.12.2012 10:27

@sgj

Windows 8 zakłada i wykorzystuje partycję zastrzeżoną o wielkości 350MB. W Twoim przypadku wystarczyło usunąć te dwie partycje na drive0 i założyć je na nowo.

A tak to jest powód do napisania artykułu.

_qaz7   6 #6 08.12.2012 10:40

Można windę 8 zainstalować na VHD, tworząc w diskpart z poziomu instalatora wirtualny dysk. Instalator się popluje informacją, że nie może zainstalować systemu na takim dysku, ale pozostawia przycisk 'next' aktywny. Jest to mega wygodne, bo można wtedy kopię takiego VHD z każdego momentu trzymać jako kalkę systemu.

sgj   12 #7 08.12.2012 15:47

@gargamel.pce "W Twoim przypadku wystarczyło usunąć te dwie partycje na drive0 i założyć je na nowo. "

Gratuluje pomysłowości. Usunięcie partycji rozszerzonej z 5 dyskami logicznymi mającymi w sumie ponad 500GB to całkiem "genialny" pomysł...

Ale jak się nie przeczyta wpisu w całości tylko popatrzy na obrazki poglądowe to się pisze komentarze nie na temat...

Autor edytował komentarz.
  #8 08.12.2012 16:00

chyba nie pozostaje nic innego jak zmniejszyć partycję rozszerzoną i utworzyć dodatkową podstawową dla systemu

ale

w sumie to 'kiepskawo', że vista i 7 'tolerowały' taki podział a 8 już nie

  #9 08.12.2012 16:06

z jakiego nosnika instalowales 8mke? dvd czy usb?

sgj   12 #10 08.12.2012 16:17

@yq

Dokładnie tak, dodatkowo trzeba rozszerzoną przesuwać.

@jablonski.tomasz

Nośnik nie ma znaczenia.

Autor edytował komentarz.
  #11 08.12.2012 16:23

Pytam bo w moim przypadku mial znaczenie.. z usb nie udalo mi sie zainstalowac na partycji gdzie wczesniej byla 7mka, bo pojawial sie taki sam blad jak u Ciebie (obrazek 2).. Natomiast po nagraniu obrazu na DVD problem cudownie zniknal..

marson1   14 #12 08.12.2012 16:41

Ja tam od samego początku zawsze korzystam z parted magic, tworzę wszystkie partycje ręcznie i na gotowym układzie instaluję Windowsa czy to 7 czy 8 i kolejne na dane, nigdy nie tworzyłem tej partycji zastrzerzonej tylko i system i loader instaluje na jednej wczesniej utworzonej podstawowej i nigdy nie mialem problemow

sgj   12 #13 08.12.2012 17:00

@jablonski.tomasz

W tym przypadku nie ma, nośniki to DVD.
W przypadku USB instalator czasem ma problem właśnie przez widoczny dodatkowy dysk USB.

  #14 13.12.2012 19:14

Chyba dobrze trafiłem, proszę Cię o pomoc. Chcąc zainstalować 8 obok 7 - utworzyłem nową partycję, wyglądają teraz tak http://ujeb.se/partycje ale podobno nie można instalować systemu na partycji rozszerzonej. Próbować ją przechrzcić jakimś softem na podstawową? Podobno mogą być tylko 4, więc co z tą małą co sobie 8 sam dorobi? Jest na to sposób bez usuwania partycji recovery (która notabene wydaje się być pusta (?)). Pozdrawiam