Sir Clive Sinclair nie żyje. Twórca ZX Spectrum miał 81 lat

Sir Clive Sinclair nie żyje. Twórca ZX Spectrum miał 81 lat

Sir Clive Sinclair
Sir Clive Sinclair
Źródło zdjęć: © Getty Images | 1986 Dick Barnatt
Oskar Ziomek
17.09.2021 06:45

16 września zmarł w Londynie Sir Clive Sinclair - wynalazca i twórca wielu urządzeń, w tym komputerów domowych ZX80, ZX81 i najbardziej znanego ZX Spectrum. Brytyjczyk miał 81 lat i w ostatnim czasie zmagał się z chorobą.

Sir Clive Sinclair zmarł po długiej chorobie, o czym poinformowała jego córka - podaje The Guardian. Mężczyzna zapadł w pamięć głównie dzięki komputerowi ZX Spectrum, który w praktyce był przełomem na rynku i stał się dla wielu osób pierwszym komputerem w domu. Był produkowany przez założoną przez niego firmę Sinclair Research, wtedy jeszcze pod nazwą Sinclair Radionics.

Komputer ZX Spectrum bazował na BASIC-u, a sprzętowo wykorzystywał procesor Zilog Z80A taktowany zegarem 3,5 MHz i 16 lub 48 kB RAM-u. Do komputera można było dokupić szereg akcesoriów, w tym drukarkę i zewnętrzną pamięć ZX Microdrive wykorzystującą taśmę magnetyczną.

Sir Clive Sinclair jest odpowiedzialny także za szereg innych urządzeń elektronicznych, w tym pierwszy masowo produkowany kalkulator kieszonkowy. Urządzenie było sprzedawane w dwóch wersjach - jako działający produkt lub zestaw do samodzielnego montażu. Jak podaje Science Museum Group, choć początkowo kalkulator był stosunkowo drogi, cenę udało się zmniejszyć o połowę w dwa lata od premiery.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:dobreprogramy
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (46)