Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Pani Krysia z księgowości – odcinek 31: Testing

Jakiś czas temu zwrócił się do mnie kolega z zaprzyjaźnionej firmy informatycznej. Przyszedł taki czas kiedy jego moce przerobowe przestały wystarczać na ilość zleceń, a zarabiane srebrniki pozwalałyby przyjąć nowego pracownika tzw. „młodego”. Za pomocą urzędu pracy wpadł mu taki pomysł by najpierw machnąć kogoś na staż, a później się zobaczy.

Ale jaki jest w tym mój udział? Otóż mam wiele materiałów, prezentacji takich różnych rzeczy do szkoleń, nauki, podstawy podstaw. Do tego zawsze chciałem szkolić, nawet zdarzył mi się epizod jako „wykładowca dla osób starszych” i w sumie może w tym roku jeszcze będę miał taką przyjemność. Zatem mój kumpel miał podstawy by poprosić mnie o przygotowanie kilku teoretycznych pytań dla „młodego” celem sprawdzenia jego wiedzy zanim wpuści go na głębokie wody. A żeby jeszcze skomplikować sprawę miało to być w formie testu pisemnego.

A ja poszedłem jeszcze krok dalej i zrezygnowałem z typowego testu wyboru… to jest dla słabych. Wymyśliłem takie 10 pytań, zagadnień, które stażysta miał opisać własnymi słowami. Albo odpowiedzieć na pytanie albo opowiedzieć co trzeba zrobić w tej sytuacji. Zdawałem sobie sprawę, że cios twarz takim arkuszem w pierwszy dzień może być ciężkim przeżyciem… Więc zrezygnowałem z pytań w stylu ile mm długości ma slot PCI na płycie głównej… To nie jest egzamin zawodowy na tytuł technika. A po drugie chciałem zachować umiar – bo samemu zdarza mi się korzystać ze ściągawek. A kto komu zabroni.

Razem z kumplem zastanawialiśmy się czy przypadkiem nie dać mu komputer z Internetem. Bo przecież nie chodzi o to by być alfą i omegą, ale trzeba wiedzieć gdzie szukać informacji i jak je w odpowiedni sposób wykorzystać. Jednak pomyśleliśmy sobie „idziemy na całość”. Młody właśnie kończył studia informatyczne o specjalizacji zarządzenie systemami? Nie… danymi… nie pamiętam coś koło tego. Z racji tego, że mi się zdarza zapominać (w tym wieku) to poszliśmy na litość (nie poszliśmy na całość) i zmodyfikowaliśmy zasady, chociaż wyżej pisałem, że idziemy na całość... Zanim przestaliśmy się dogadywać co do formy powstała nowa reguła zabawy. Najpierw jedziemy z głowy, później na tyle pytań ile mu zostało dostanie komputer podłączony do Internetu i wolną rękę. Będzie sobie mógł pouzupełniać wiedzę.

A pytania prezentowały się tak:
1. KLASYKA GATUNKU: Użytkownik zgłasza, że na jego leciwym Windowsie XP nie działa literka „ć”. Komputer jest świeżo po przeinstalowaniu systemu.
2. Użytkownik zgłasza, że nie działa literką „Ą”.
3. Użytkowniczka skarży się, że po otworzeniu przeglądarki jej strona startowała została zmieniona na jakiś inny adres „searchgol”, do tego ciągle wyskakują jej jakieś reklamy i ciągle wczytują się strony na, które ona nie wchodzi.
4. Klient życzy sobie by przeinstalować system (Windows 8.1) w jego laptopie. Życzy sobie stanu jak po wyciągnięcia z pudełka. Jak wygląda kwestia nośnika i klucza do systemu?
5. Jakim programem można sprawdzić temperaturę na podzespołach komputera (wymień przynajmniej dwa).
6. Jak nazywamy menu, które otwiera się po naciśnięciu prawego klawisza myszy lub takiego klawisza na klawiaturze? Nie zależnie od tego gdzie i na czym klikamy.
7. Czy Windows 8.1 Bing to osobna wersja systemu i jak wygląda zgodność licencji/nośników z pozostałymi wersjami?
8. Użytkownik zgłasza, że od czasu do czasu widzi niebieskie ekrany z jakimiś białymi napisami, po tym komputer się restartuje. Problem występuje podczas intensywnego wykorzystywania karty graficznej (jego syn namiętnie gra w Fife). Po wstępnej analizie okazało się, że przyczyną nie są zbyt wysokie temperatury podzespołów.
9. Jaka jest kolejność żył we wtyczce RJ45, podaj dwa warianty i wskaż ten powszechniej stosowany w kraju nad Wisłą. Chodzi o Kabel nieskrosowany.
10. Podaj jeden program skanujący pod kątem obecności Malware w systemie. Skaner ten nie może być jednocześnie pakietem antywirusowym. Ma działać na żądanie użytkownika.

Mając pytania wypadałoby jeszcze stworzyć jakiś klucz odpowiedzi. To z kolei wyglądało tak:
1. Chodzi oczywiście o sterowniki ATI – które dawno temu ustawiały kombinacje klawiszy alt + c jako swój skrót. Ale odpowiedz w stylu „może język się przełączył, albo „jakiś program przechwycił skrót” także były punktowane.
2. Natomiast ogonek spod „a” zabiera nam program do zarządzania hasłami Keepass. Za taką odpowiedź był punkt ekstra.
3. Tutaj procedura wygląda tak:
Usuwam z przeglądarki wszelkie rodzaju śmieciowe toolbary.
Usuwam wszelkiego rodzaju śmieciowe dodatki do przeglądarek.
Korzystam z programu ADWcleaner (alternatywnie JRT, bądź programu do czyszczenia przeglądarek od Avasta).
Konfiguruje przeglądarki (ustawiam stronę startową, silnik wyszukiwania czy strony uruchamiane na starcie, czy też przywracam przeglądarkę do ustawień domyślnych).
4. W tym wypadku należy zacząć na laptopach sprzedawanych z windoswem 8.1 nie ma napisanego klucza na nalepce. To nowość, bo to, że producenci stosują partycję recovery nowością nie jest. W ósemce partycję recovery posunęły się o krok dalej i z poziomu panelu sterowania możemy dokonać odświeżenia systemu, możemy wybrać czy chcemy zachować dane czy też nie.
Natomiast jeśli chcemy zainstalować czysty Windows z płyty DVD to wypadałoby ten klucz jakoś zdobyć, a z racji tego, że nie ma go na naklejce to musi być gdzieś indziej. I jest, z zaszyty w UEFI i są programy by go wydobyć, np. ten http://www.bytemedev.com/programs/wolf/. Choć w praktyce Instalator Windows powinien wykryć klucz z UEFI i go użyć, ale w razie czego warto sobie go spisać póki Windows działa.
Właśnie takie filozoficzne poezje to prawidłowa odpowiedź na pytanie.

5. Nic trudnego, wystarczyło napisać nazwę jakiekolwiek programu, który jest wstanie pokazać temperatury z procesora, grafiki, dysku i chipsetu.
6. Chodzi oczywiście o menu kontekstowe.
7. Klucz i nośnik dedykowany do systemu Windows 8.1 with Bing pasuje tylko do tej wersji systemu.
8. Skoro nie temperatury to kto? W tym pytaniu punktowaliśmy takie podjęcie działań jak reinstalacja sterowników do karty graficznej na czysto oraz analiza niebieskiego ekranu jakimś programem, np. BlueScreenView.
9. Oczywiście powszechniejszy w Europie jest standard B. A pozostała część odpowiedzi wygląda tak:

10. Np. Malwarebytes Anti Malware czy też Kaspersky Virus Removal Tool czy potężna armata ma wirusy. Zamysłem tego pytania było sprawdzenie świadomości czy aby ktoś nie zdecyduje się zainstalować pakietu AV/IS do walki z wirusami, mając pod nosem skanery na żądanie.

Dobra! Teraz się pomądrzyłem za wszystkie czasy, pora na odpowiedzi stażysty. Najpierw te bez żadnej pomocy.

1. Stażysta odpowiada, że jakiś program. No to takie 0,5 punktu.
2. Program Keepass – wiedział bo korzysta. 2 Punkty dla Niego.
3. Napisałby przeskanować system programem antywirusowym, np. Norton Internet Security. 0 punktu. 0,5 punktu/5
4. Tutaj pustki na kartce. 0/5
5. Aida. Ok. Punkt dla niego.
6. Odpowiedział, że menu podręczne. W zasadzie możemy uznać tą odpowiedź jako jeden punkt.
7. Po raz kolejny pusto.
8. Stażysta proponuje sprawdzić temperaturę… Mimo, że w pytaniu wyraźnie widnieje „Po wstępnej analizie okazało się, że przyczyną nie są zbyt wysokie temperatury podzespołów”. 0 punktów na 2 możliwe. Brak umiejętności czytania nie popłaca.
9. Został napisany jeden wariant i był on (choć tego stażysta nie zaznaczył) w standardzie T-568-B. 1 punkt na dwa możliwe.
10. Avast, Norton Internet Security, Kaspersky Internet Security . Niestety, ale nie chodziło o pakiety antywirusowe. 0 punktów.

Zdobył 6,5 punktów na 20. No cóż… gdzieś dzwoni ale nie w tym kościele. Ale nie skreślajmy go wejdźmy w nowożytność. Czas na podsuniecie mu komputera.
I co?? Nic…

No nic. Student jakoś nie mógł się porozumieć z Firefoxem by jakoś uzupełnić swoje odpowiedzi. Kumpel trochę pociągnął go głowę i rzucił hasło skanery na żądanie. Stażysta wrzucił w Google i tym samym odpowiedział na pytanie 10.

10. Comodo Cleaning Essentials (portable), Malwarebytes Anti-Malware Free, Emsisoft Emergency Kit (portable), ESET Online Scanner, Hitman Pro.
Mamy 7 i pół punktu. Coś jeszcze? A został wepchany na odpowiedź i na pytanie:

7. Odpowiedział, że nie…
I na tym koniec. 8,5/20. Został przyjęty-zatrzymany na stażu, ale przed nim długa droga i długi tor przeszkód. Oczywiście był to student, który zaliczał semestry piorunem i pozostało mu się tylko obronić. Wyprzedzając przyszłość mogę powiedzieć, że się obronił, ale jak potoczyły się jego losy w firmie kumpla? Być może jeszcze kiedyś wrócę do tego.
Interwencja zakończona.

Uderz do jednoosobowej redakcji Pani Krysi na PW: [klik]

Lub napisz oficjalnie w komentarzach.

 

windows sprzęt oprogramowanie

Komentarze

0 nowych
fiesta   15 #1 25.08.2015 21:00

Szkoda słów, bardziej rozgarnięty gimbus by uzyskał dwa razy więcej punktów, a już na pewno po dogrywce z internetami. Student z bożej łaski , a informatyk jaki może nie napiszę ze względu na dobre obyczaje ...

  #2 25.08.2015 21:01

1. Pytanie absurdalne, świeżo po zainstalowaniu systemu na pewno nie znajdziemy w nim jakiegoś przestarzałego panelu od ati (amd?)

7. Po co znajomość takich marketingowych zagadnień?

siw   7 #3 25.08.2015 21:07

@fiesta: Ja się do tej pory zastanawiam co go z tym Internetem zablokowało. WTF??
Człowiek wyglądał naprawdę na ogarniętego, ani się wymądrzał, ani nie ściemniał. Chyba zabrakło doświadczenia i umiejętności szukania informacji przez neta.

Shaki81 MODERATOR BLOGA  38 #4 25.08.2015 21:53

@siw: Oj albo z niego był taki student informatyki jak z koziej .... trąba, albo trafiliście na wyjątkowego ignoranta.

Przecież te pytania nie były z kosmosu i tak jak napisał @fiesta byle gimb powinien bez problemu na więcej odpowiedzieć.

Semtex   19 #5 25.08.2015 23:16

Nie przeceniacie, aby, trochę gimbusów? :P :D

wonsik   7 #6 26.08.2015 07:32

Panie, nie chcę dobijać, ale ja jestem politologiem :P, a na pytania odpowiedziałem od razu poza nr 2 i 9, bo nie znam na pamięć układu i sam ze ściągi korzystam w razie czego.

@sdj widzisz, nie wiem jak teraz, ale kiedyś w CCC był ten skrót i mi samemu mocno napsuł krwi. Poza tym dużo osób korzysta ze starych komputerów i oprogramowania, bo nie ma już nowszych.
AD. 7. Klient może np. chcieć sobie wrzucić z płytki windows 8 i nagle wrzuca mu, że nie ma klucza, a przecież na laptopie ma windows 8.

@siw "czy potężna armata ma wirusy" czy na pewno tak ma być?

falmic   9 #7 26.08.2015 09:03

Niestety z doświadczenia wiem, że to nie są odosobnione przypadki. Taką wiedzę właśnie wynoszą młodzi ludzie ze studiów. Dlatego właśnie, jestem ich wielkim przeciwnikiem (w sensie masówki jaka się teraz odbywa). Zdarzają się jednostki wybitne, ale jest ich coraz mniej :/
Ja osobiście, poległ bym tylko na pytaniu nr 9. Od tego zawsze miałem ściągę ;]

Autor edytował komentarz.
WolfX   13 #8 26.08.2015 10:04

@Semtex: Jako gimbaza na trwającej od 2 miesięcy emeryturze, po trzech latach bytowania w klasie mat-inf stwierdzam, że nie przeceniają :)

pablito24   10 #9 26.08.2015 10:07

Ja zaraz będę szedł do technikum i na większość pytań odpowiedziałem poprawnie. A że potem można skorzystać z internetu to miałbym wszystko.

oprych   14 #10 26.08.2015 11:23

8,5 przy korzystaniu z neta? Współczuje :P

Autor edytował komentarz.
LonngerM   12 #11 26.08.2015 11:33

Największym wyzwaniem w tym teście było to, że był otwarty. Dziś cała edukacja nastawia na testy wyboru, sam to widzę po sobie. Jestem rok po studiach, ale już miałem okazję tworzyć i egzaminować nowych kandydatów na stanowisko programisty. Najcięższymi pytaniami okazywały się pytania otwarte, na które często nie dostawałem żadnej odpowiedzi.

Dałem też prosty kod do napisania: "Pętla od 1 do n, która przy liczbie podzielnej przez 3 wypisuje "bla", przy podzielnej przez 5 wypisuje "alb", przy podzielnej przez 3 i 5 wypisuje "blaalb". W pozostałych przypadkach wypisuje liczbę" I co? Nie wiedziałem, że to zadanie można napisać w tyle sposobów i z taką nadmiarowością xD Mistrzem był koleś który wykorzystał w pętli około 12 warunków "if" xD

  #12 26.08.2015 12:36

Nie wiem co niby tym wpisem chcesz udowodnić i nie wiem dlaczego inni uważają, że owy stażysta jest jakimś marnym informatykiem i chyba wręcz człowiekiem, bo nie znał odpowiedzi na Twoje pytania. Dla mnie jest wręcz przeciwnie do tego co tutaj można wyczytać i Twój sąd o tym człowieku jest z góry niesprawiedliwy. Jest wiele pytań, gdzie w podobnej sytuacji wraz ze swoim kolegą od srebników i Internetem nie znalazłbyś też odpowiedzi - komentujący ten wątek też. Trochę zrozumienia ignoranci i kto jest wszechwiedzący niech pierwszy kamień rzuci. Masz i pomyśl nim wszystkich będziesz tak szybko i powieszchownie oceniał bo to prędzej czy później do Ciebie wróci.

floyd   15 #13 26.08.2015 12:37

@fiesta: "Student z bożej łaski , a informatyk jaki może nie napiszę ze względu na dobre obyczaje ..."
Chyba żartujesz. Znam informatyka (30lat) po studiach skończonych z wyróżnieniem na Politechnice Wrocławskiej i wątpię aby odpowiedział bez pomocy wujka G. na pytania:1,2,4,5,7,9,10, pomimo tego pracuje w dużej firmie jako programista i zarabia 10000zł, co jak na warunki polskie chyba nie jest tak mało.
W domu używa paroletniego komputera z Windows 7 tylko okazyjnie i dla rozrywki. Telefon, to 5 letnia Nokia otrzymana z firmy. Zamiast z komputerem woli pobawić się z dzieckiem, a komputera i smartfona częściej używa żona i co Ty na to?. :)

Autor edytował komentarz.
Maxi_S   5 #14 26.08.2015 14:08

Cytując klasyka powiedziałbym że pytania są tendencyjne.

1,2. Zacząłbym od zbadania uruchomionych procesów i zawartości paska czy nie ma w nich aplikacji podejrzanych o to działanie (zakończyć proces, zamknąć program). Skróty klawiaturowe można również podłączyć w Eksploratorze Windows i jeśli jest to złośliwe działanie, to sprawa może się skomplikować - miał więc chłopak rację mówiąc "jakiś program", choć nie dodał jak sprawdzić jaki.

8. Ja jednak w pierwszej kolejności zajrzałbym do budy i sprawdził czy karta dobrze "siedzi" w slocie, wtyczki zasilania są prawidłowo podłączone (brak styku) i w końcu czy jest "wystarczająco prądu", skoro dzieje się to przy dużym obciążeniu. Zajmuje to niewiele czasu, a pozwala wykluczyć rzeczy oczywiste. Możliwą przyczyną może też być uszkodzona karta.

9. Bardziej niż o znajomość wariantów (można sięgnąć do internetu) martwiłbym się o umiejętność prawidłowego "zarobienia" końcówki.

Trochę dziwię się, że zatrudniając kogoś wymaga się "firmowego" doświadczenia - gdyby chłopak takie miał to pewnie kręciłby własny biznes. Inna rzecz, że stażyści często wymieniają listę swoich umiejętności, które niekoniecznie pokrywają się z rzeczywistą wiedzą.

Qoo   7 #15 26.08.2015 14:12

Te pytania głównie dotyczą wiedzy praktycznej. Jeśli ktoś nie miał pod sobą pracowni komputerowej albo firmy ze zróżnicowanymi systemami i oprogramowaniem użytkowym, a jest gołowąsem po studiach to leży na dużej części pytań. Ja problem z CCC miałem w 2006 r. i tylko na 6 komputerach w pracowni. Gdybym się z nim nie zetknął, to bym nie znał odpowiedzi. Ten "młody" poszedłby do kompa, wdusił Alt+C i by wiedział co bruździ, bo mu się Catalyst odpala. Na kartce ciężko to wydedukować. Trochę jakby pytać świeżo upieczonych informatyków jak w win 3.11 złapać okienko, którego pasek tytułowy wyszedł nad ekran :) Po studiach to się ma w bani algorytmy, struktury danych itp. a nie typowe problemy ze specyficznym sprzętem i oprogramowaniem.

msnet   22 #16 26.08.2015 14:25

Szczerze mówiąc, to większe wrażenie zrobiłby na mnie ktoś, kto wiedziałby w jaki sposób szybko znaleźć odpowiedzi na te pytania, niż ktoś, kto te odpowiedzi zna. Pamięć ludzka jest ograniczona i zawodna, więc nie ma takiego, który by znał odpowiedzi na wszystkie pytania, ale jeśli wie, jak i gdzie tych odpowiedzi szukać, to jest to wg mnie pełen sukces.
Jednocześnie student ów dowiódł, że umiejętność czytania ze zrozumieniem to rzeczywiście ginąca sztuka (wbrew temu, co mówią zinstytucjonalizowane badania, wg których pod względem umiejętności czytania ze zrozumieniem Polacy stoją bardzo wysoko na tle innych krajów europejskich).

  #17 26.08.2015 14:56

Na pytanie nr 2 od razu przyszedł mi do głowy KeePass, ale z drugiej strony zwątpiłem w tą odpowiedź, gdyż nie widziałem takiego programu u zwykłego użytkownika, raczej u zaawansowanego mającego frymla na punkcie prywatności (reszta po prostu zapisuje hasła w przeglądarce lub - o zgrozo - w plikach tekstowych) , który bez problemu poradziłby sobie z przemapowaniem klawisza skrótu "autotype" w KP, więc pytanie mocno podchwytliwe.

siw   7 #18 26.08.2015 15:01

@Maxi_S: Gdyby odpowiedział na pytania 1,2,8 tak jak proponujesz dostałby punkt. :) Zdaję sobie sprawę, że wiele odpowiedzi przychodzi dopiero po napisaniu. Co pokazuje moja odpowiedź.
Pytanie 9 w praktyce pojawiło się na części praktycznej o której kiedy indziej.

Nikt by o niego wymagał gdyby nie jego barwne dokumenty aplikacyjne. A konkretniej "list motywacyjny"... swoją drogą te listy to też zasługują na osobną historię. Ale wracając najbardziej zjawiskowa konfrontacja jego umiejętności w praktyce vs list motywacyjny dopiero miała nadejść.

Anonim: Człowieku... zluzuj... Ja go nie oceniam. Nie nazwałem go idiotą... Nie wiesz kto to był i jak wyglądały jego umiejętności na papierze. Opanuj się bo ja go w żaden sposób nie osądzał.

@Qoo: Mógł napisać w odpowiedzi, że siada do komputera, naciska alt+c i patrzy co się dzieje- byłoby dobrze. Ponadto tak jak pisałem wyżej troszkę sobie pokolorował umiejętności na papierze.

Nie myślcie sobie, że ja twierdzę, że to idiota jakiś czy inny debil. To był całkiem spoko koleś. Myślał logicznie (prawie zawsze), miał luzik i szło zagadać.

ziupo   6 #19 26.08.2015 18:32

Większość pytań związana z praktyką, a nie tym, czego faktycznie uczą na tych studiach. Gdybyś go zapytał o zakres int albo pozycję znaku w tablicy ascii, to dostałby 10/10 punktów. Dobrze, że o pakiety biurowe nie pytaliście.

Maxi_S   5 #20 26.08.2015 23:56

@siw: A no tak, ta konfrontacja papierów z rzeczywistością przeważnie kończy się twardym lądowaniem delikwenta.

Ostatni Mohikanin   27 #21 28.08.2015 00:11

"Bo przecież nie chodzi o to by być alfą i omegą, ale trzeba wiedzieć gdzie szukać informacji i jak je w odpowiedni sposób wykorzystać."

Bez ściemy - cytat roku.

Calme   1 #22 28.08.2015 11:46

"Informatyka ma tyle samo wspólnego z komputerami, co astronomia z teleskopami."

  #23 28.08.2015 16:08

Pytania banalnie łatwe dla osób po technikum (ja sam nie znałem odpowiedzi tylko na pytanie o KeePassa), natomiast po studiach faktycznie się takiej wiedzy nie posiada, bo one nie uczą w ogóle praktyki, tylko samej teorii i matematyki.

Prince-Goro   4 #24 29.08.2015 19:34

@Vietto (niezalogowany): Nie trzeba być po studiach ani po technikum by znać odpowiedzi na te pytania a dlaczego tak pisze ano dlatego że nie mam żadnego wykształcenia informatycznego (informatyką zajmuję się czysto hobbystycznie ) a na pytania odpowiedziałem 100% bezbłędnie

  #25 30.08.2015 09:14

od ponad 20 lat uzywam unices, nie odpowiedziałbym chyba na żadne z tych pytań
;(

  #26 31.08.2015 07:33

Bo studia nie tego mają uczyć. Rozumiesz, to tak jak by adwokata/prawnika po studiach pytać, jaka jest przeciętna grubość kartki w wydruku kodeksu karnego, albo ile podpisów może złożyć swoim długopisem, zanim skończy mu się tusz. Na studiach wpajają wiedze inżynierską, jeśli wiesz o co chodzi, a nie rzemieślniczą.
Bardziej już niepokojące jest to, że ten praktykant nie potrafił znaleźć odpowiedzi w internecie, gdzie fora pękają w szwach od podobnych pytań i odpowiedzi na nie.

  #27 01.09.2015 20:15

pyt. 8 - sprawdziłbym też, czy nie pada powoli zasilacz

Gratulacje!

znalezione maszynki:

Twój czas:

Ogól Naczelnego!
Znalazłeś(aś) 10 maszynek Wilkinson Sword
oraz ogoliłeś(aś) naszego naczelnego!
Przejdź do rankingu
Podpowiedź: Przyciśnij lewy przycisk myszki i poruszaj nią, aby ogolić brodę.