Amiga system

Moja ciekawość nie zna żadnych granic, jeśli chodzi o wolne oprogramowanie. Dlatego dzisiaj na moim blogu oczywiście tylko pobieżnie, bez zbędnego rozpisywania, postaram się przybliżyć kolejny darmowy system operacyjny. Dla odmiany będzie to jedna z najbardziej popularnych dystrybucji AROS-a tworzonego przez Paolo Beslera, czyli Icaros Desktop. Dokładniej pisząc chodzi o system kompatybilny AmigaOS, czyli z przeznaczeniem w głównej mierze dla fanów kultowego już komputera Amiga. Co nie znaczy, że nie można go zainstalować na nowym sprzęcie klasy PC. Wręcz przeciwnie można dystrybucję postawić na dysku twardym lub urządzeniu przenośnym (USB/SD) po uprzednim odpowiednim sformatowaniu nośnika danych. Jednak instalację pozostawiam tylko, co bardziej zaawansowanym użytkownikom komputera w tym amigowcom. Dla pozostałych chcących wyłącznie przetestować, moim zdaniem bardzo ciekawy systemem z bogatym oprogramowaniem, polecam uruchomienie jako Live z płyty DVD (wersja Full) lub płyty CD (wersja Light). Obydwa obrazy ISO dostępne są oczywiście na stronie producenta projektu.

Możliwości, jakie daje nam Icaros Desktop są bardzo ogromne, ponieważ z ciekawości nie tylko uruchomiłem z płyty Live, ale także zainstalowałem sobie na wolnym komputerze w domu. Już na starcie mamy do dyspozycji zestaw najbardziej potrzebnego oprogramowania m.in. internetowe, biurowe, graficzne, narzędziowe, programistyczne, kilkadziesiąt gier oraz wiele innych przydatnych programów do pełnego funkcjonowania systemu. Tak więc wybór programów jest bardzo wielki, możemy korzystać z wszystkich podobnych możliwości, jakie dają nam systemy Windows i Linux. Ponadto ogólna praca systemu jest bardzo poprawna, czyli na wyróżnienie zasługuje tutaj nie tylko szybki start systemu, ale i zainstalowanych programów. Jeśli chodzi o sam wygląd to w miarę prezentuje się poprawnie i dodatkowo możemy go sami według naszych potrzeb zmodyfikować, czyli do wyboru mamy kilkanaście: ciekawych skórek, tapet, widżetów, efektów przezroczystości, itp.

Na zakończenie mojego krótkiego wpisu, co bardziej ciekawych, amigowskiego systemu Icaros Desktop pragnę odesłać do wyżej wymienionej strony projektu oraz na nieoficjalną Polską stronę systemu - tutaj.

Pozdrawiam.