SkyReplace ułatwi zmianę nieba na zdjęciach. Adobe bawi się sztuczną inteligencją

SkyReplace ułatwi zmianę nieba na zdjęciach. Adobe bawi się sztuczną inteligencją

SkyReplace ułatwi zmianę nieba na zdjęciach. Adobe bawi się sztuczną inteligencją
12.11.2016 14:40, aktualizacja: 12.11.2016 22:16

Ostatnia aktualizacja Creative Cloud sugerowała, że w kwestii pracy z grafiką rastrową nie zostało już wiele do zrobienia. Nie oznacza to, że z ust Adobe padło już ostatnie słowo. O nie… Podczas konferencji Adobe MAX firma zaprezentowała program SkyReplace, który służy do szybkiego i precyzyjnego podmieniania nieba na zdjęciach.

Program rozwijany obecnie przez Adobe wykorzystuje sztuczną inteligencję i rozpoznawanie obrazu. Dzięki temu linia oddzielająca niebo od obiektów, które na nie zachodzą, jest wykrywana o wiele dokładniej, niż byłoby to możliwe z wykorzystaniem narzędzi zaznaczenia w Photoshopie. Prawdopodobnie sieć neuronowa będzie robić to lepiej, niż niejeden fotograf, a na pewno robi to o wiele szybciej.

  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
[1/3]

Zaletą tego rozwiązania jest też to, że program działa niezależnie od Photoshopa, więc nie wymaga znajomości narzędzi i umiejętności dopasowywania takich parametrów, jak wygładzanie krawędzi czy ich miękkość. Wystarczy jedno kliknięcie. Na prezentacji możecie zobaczyć, jak szybko program radzi sobie z podmianą nieba na zdjęciu.

#SkyReplace. Adobe MAX 2016 (Sneak Peeks) | Adobe Creative Cloud

Warto zauważyć, że program nie tylko tworzy maskę na niebo i umieszcza tam nowy obraz, ale też dba o dopasowanie barw, by rezultat był bardziej naturalny. Obiekty znajdujące się na zdjęciu mogą więc zostać rozjaśnione, przyciemnione, ewentualnie może zmienić się nieco balans bieli, by dopasować scenę do nowego, niekoniecznie naturalnego oświetlenia.

Wisienką na torcie jest możliwość znalezienia nieba automatycznie i prezentacji wyników obok siebie, dzięki czemu można wybrać najlepiej pasujące.

Obraz

Program jest niezwykle interesujący i z pewnością ułatwi pracę niejednego fotografa, ale trzeba się jeszcze zastanowić, jak go zaprezentować. Dla fotografów trudniących się uwiecznianiem pejzaży rzeczywiście będzie to wybawienie. Nie wydaje mi się jednak, by tak proste i zautomatyzowane narzędzie miało być częścią Photoshopa, choć może być niezłą wtyczką, pozwalającą zaoszczędzić sporo czasu. Przyszłość SkyReplace widzę przede wszystkim na smartfonach. Niebo można by było poprawić w kilka sekund przed wrzuceniem zdjęcia na serwis społecznościowy albo wysłaniem znajomym. Na taką aplikację warto czekać.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (17)