SMS o niezapłaconym mandacie? Powinieneś o tym wiedzieć
27.12.2022 16:10
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
CERT Polska ostrzega przed nowym wariantem kampanii phishingowej. W jej przypadku oszuści rozsyłają fałszywe wiadomości SMS, w których treści informują o niezapłaconym mandacie oraz przekazaniu zaległości do windykacji przez komornika. Nie dajcie się nabrać, to kolejna próba wyłudzenia naszych danych i przejęcia pieniędzy.
Kolejny, groźny wariant kampanii phishingowej został wykryty przez ekspertów z CERT Polska. Zwróciły na niego uwagę również serwisy takie jak Niebezpiecznik czy Sekurak. Oszuści rozsyłają wiadomości SMS o treści: "w dniu 2.01.2023 twoj mandat zostanie przekazany do komornika z tytulu zaleglosci 5.00 PLN. Oplac teraz". Oczywiście w wiadomości znajduje się również link przekierowujący do witryny, gdzie rzekomo możemy zapłacić zaległość.
SMS o niezapłaconym mandacie
Na stronie dowiadujemy się, że za jej pośrednictwem "można zapłacić grzywnę nałożoną w drodze mandatu karnego (np. przez Policję), stanowiącą dochód budżetowy państwa". Strona wymusza podanie danych do logowania do bankowości internetowej. Ich wpisanie, to najprostszy sposób na utratę dostępu do konta bankowego oraz zgromadzonych na nim środków.
Pomimo rosnącej świadomości cyberzagrożeń wśród Polaków, oszuści nie odpuszczają i dalej próbują wykraść nasze dane przy użyciu wszelkich możliwych sposobów. Coraz częściej przeprowadzane ataki odwołują się do manipulacji i naszych emocji, tak jak w opisywanym przypadku. Większość z nas może obawiać się problemów z windykacją oraz komornikiem, dlatego bez zastanowienia, zgodzić się przelać "zaległe" pięć złotych, zwłaszcza że nie jest to duża kwota. Na to właśnie czekają cyberprzestępcy. Nie dajmy im się nabrać.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
CERT Polska apeluje, aby podejrzane SMS-y przekazywać na numer 799-448-084. W ten sposób możemy pomóc w monitorowaniu istniejących cyberzagrożeń oraz przekazywaniu informacji o nich właściwym podmiotom krajowego systemu cyberbezpieczeństwa.
Karolina Modzelewska, dziennikarka dobreprogramy.pl