Snapdragon 8180 sposobem Qualcomma na rywalizację z Intelem

Snapdragon 8180 sposobem Qualcomma na rywalizację z Intelem

Źródło: Qualcomm
Źródło: Qualcomm
Piotr Urbaniak
18.10.2018 18:32

Według najświeższych doniesień firma Qualcomm planuje mocne uderzenie w segmencie niewielkich laptopów z systemem Windows 10. Jej argumentem ma być nowy Snapdragon 8180, legitymujący się ośmioma rdzeniami i dość wysokim – jak na układ ARM – TDP, równym 15 W.

Z przecieków wynika, że Snapdragon 8180 otrzyma cztery wydajne rdzenie Kryo Gold o taktowaniu 3,0 GHz, a także cztery ekonomiczne Kryo Silver, pracujące z szybkością 1,8 GHz. Ich spodziewana mikroarchitektura to, odpowiednio: Cortex-A76 oraz Cortex-A55. Całość miałaby przy tym być realizowana w procesie litograficznym klasy 7 nm FinFET, z około 8,5 mld tranzystorów, a ponadto oferować zintegrowany układ graficzny Adreno 680 i kontroler pamięci LPDDR4X-2133.

Co więcej, w kuluarach mówi się także o zintegrowanym NPU, czyli jednostce do przetwarzania sieci neuronowych, wspomagającej chociażby algorytmy SI związane z oszczędzeniem energii.

Tak wyposażony chip Qualcomma, jak donoszą źródła, stawi czoła produktom Intela z rodziny Kaby Lake-R oraz Whiskey Lake-R, a więc chociażby bardzo popularnemu w segmencie komputerów wysoce przenośnych modelowi Core i5-8250U czy jego nowszemu odpowiednikowi Core i5-8265U.

Jeśli plotka się potwierdzi, już w grudniu 2018 r. powinniśmy zobaczyć demonstracyjne urządzenia z rzeczonym chipem. Ponoć ASUS pracuje aktualnie nad notebookiem o nazwie kodowej Primus, wyposażonym właśnie w Snapdragona 8180. W takim wypadku do sklepów sprzęt mógłby trafić w pierwszej połowie roku 2019. Tylko, czy „niebiescy” rzeczywiście mają się czego obawiać?

Programy

Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (78)