Snapdragon 8cx, czyli pełnoprawny procesor ARM do pecetów – bije ponoć MacBooka Air

Snapdragon 8cx, czyli pełnoprawny procesor ARM do pecetów – bije ponoć MacBooka Air

Źródło: Materiały prasowe Qualcomm
Źródło: Materiały prasowe Qualcomm
Piotr Urbaniak
09.12.2018 12:14, aktualizacja: 09.12.2018 13:24

Nieco w cieniu premiery mobilnego Snapdragona 855, Qualcomm wprowadził do oferty jeszcze jeden SoC – to Snapdragon 8cx, przeznaczony stricte do wydajnych tabletów i notebooków z Windowsem 10. Co jednak kluczowe, układ ten jako pierwszy w historii serii Snapdragon rzeczywiście różni się od smartfonowego odpowiednika, gwarantując znacznie wyższą wydajność.

Snapdragon 8cx, w odróżnieniu od modelu 855, nie oferuje bloku energooszczędnego. Wszystkie osiem rdzeni to wydajne Kryo 495 (ARM Cortex-A76), wytwarzane oczywiście w technologii 7 nm. Ponadto zastosowano wyraźnie wydajniejsze GPU. Model Adreno 680, bo o nim tu mowa, pozwala wyświetlić obraz na dwóch monitorach 4K i ma pełne wsparcie dla bibliotek DirectX 12. Co więcej, SoC zyskał też m.in. kontroler USB 3.1 oraz obsługę dysków SSD z protokołem NVMe.

Specyfikacja Snapdragona 8xc. Źródło: Qualcomm
Specyfikacja Snapdragona 8xc. Źródło: Qualcomm

Jak deklaruje producent, Snapdragon 8cx jest nawet dwukrotnie wydajniejszy od 7-watowych konstrukcji Intela, takich jak zastosowany w tegorocznym MacBooku Air Core i5-8210Y. Jednocześnie zużywa ponoć „odczuwalnie mniej energii”, choć warto zwrócić uwagę, że o ile wydajność porównano z układem o TDP 7 W, o tyle zużycie energii – z mocniejszą jednostką 15-watową.

Wydajność i zużycie energii. Źródło: Qualcomm
Wydajność i zużycie energii. Źródło: Qualcomm

– Jako najszybsza platforma Snapdragon w historii, Snapdragon 8cx pozwoli naszym klientom zaoferować potężne możliwości obliczeniowe w zakresie wielodniowej pracy na baterii i łączności (...) w nowym cienkim, lekkim i bezwentylatorowym projekcie – komentuje Alex Katouzian, starszy wiceprezes i dyrektor generalny ds. urządzeń mobilnych w Qualcomm Technologies.

Jeśli wierzyć zapewnieniom, pierwsze dostawy nowego układu wyjechały już w świat, a urządzenia w niego wyposażone w sklepach pojawią się w okolicach III kwartału 2019 r.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (107)