Soczewki dla diabetyków coraz bliżej — Google podpisał umowę z firmą farmaceutyczną

Strona głównaSoczewki dla diabetyków coraz bliżej — Google podpisał umowę z firmą farmaceutyczną
15.07.2014 13:25

Niedawno świat obiegła wiadomość o soczewkach kontaktowych, które monitorują poziom glukozy we krwi, opracowane przez laboratorium badawcze Google[x]. Prototyp wyraźnie zbliża się do produkcji. Google podpisał w tej sprawie umowę z firmą Novartis — szwajcarskim laboratorium farmaceutycznym o bardzo długiej tradycji.

bDUrBCPp

Pracownicy Google[x], czyli laboratorium zajmującego się najbardziej dalekosiężnymi projektami w szeregach firmy, będą pracować ze znanym niemal na całym świecie producentem między innymi soczewek kontaktowych Alcon, który jest jednym z największych oddziałów firmy Novartis.

350110213115962825

Dalsze prace mają na celu miniaturyzację elektroniki, która ma zmieścić się w soczewce kontaktowej, oraz prace nad nieinwazyjnymi sensorami. Na urządzeniach dla diabetyków współpraca się nie skończy. Alcon już zapowiedział, że zamierza wykorzystywać technikę w konstrukcji „inteligentnych” soczewek dla osób cierpiących na starczowzroczność, czyli mających problemy z ostrym widzeniem przedmiotów znajdujących się blisko, kiedy oko z wiekiem straci zdolność akomodacji. Urządzenie miałoby automatycznie dostosowywać się do odległości, z jakiej noszący ogląda obiekty, i rekompensować brak elastyczności soczewki oka.

bDUrBCPr

W dalszej perspektywie Novartis zamierza pracować nad urządzeniami pozwalającymi rozpoznawać liczne choroby i zapobiegać im, w czym pomóc mają między innymi urządzenia ubieralne — stąd zainteresowanie miniaturyzacją sensorów i energooszczędnych mikroczipów, nad którymi pracuje Google[x]. Naszym marzeniem jest wykorzystywanie najnowszych zdobyczy techniki w miniaturyzacji elektroniki by poprawić jakość życia milionów osób — podsumował Sergey Brin.

Udostępnij:
bDUrBCQn