Sony ujawnia szczegóły włamania do PlayStation Network

Sony ujawnia szczegóły włamania do PlayStation Network

Redakcja
27.04.2011 15:22

Ważny moment w krótkiej, ale burzliwej historii bitwy pomiędzy Sony a hakerami - firma oficjalnie przyznała na swoim blogu, że nastąpiło włamanie do jej sieci i w ten sposób doszło do wycieku wrażliwych danych należących do użytkowników.

Złamanie konsoli PlayStation 3 niewątpliwie było punktem zwrotnym w historii firmy - próby załatania luki przez Sony i pociągnięcie do odpowiedzialności hakerów spotkały się ze sporym odzewem społeczności piratów. W ramach operacji odwetowej na przestrzeni ostatnich tygodni wielokrotnie atakowali oni sieć PlayStation Network ostatecznie powodując jej całkowite wyłączenie 20 kwietnia. Sony nie podawało jak dotąd szczegółowych informacji na temat tego, co się stało - początkowo informowano o "przerwie technicznej", do ataku hakerskiego firma przyznała się dopiero 22 kwietnia. W dalszym ciągu brakowało jakichkolwiek wyjaśnień, na przykład co do skompromitowanych w wyniku ataku danych użytkowników.

W końcu na blogu Sony opublikowane zostało oficjalne, dłuższe oświadczenie - kopia e-maila wysłanego do wszystkich użytkowników sieci informującego o włamaniu do usług PlayStation Network i Qriocity, które miało miejsce pomiędzy 17 a 19 kwietnia. Jak informuje Sony, atak ten zaburzył dostępność usług, a ponadto wykradzione zostały dane użytkowników: imiona i nazwiska, adresy zamieszkania, adresy e-mail, daty urodzenia, loginy oraz hasła. Sony nie znalazło dowodów na kradzież danych kart kredytowych, ale "nie wyklucza takiej możliwości" i sugeruje zwiększoną ostrożność, a także zmianę hasła gdy tylko usługi zostaną udostępnione ponownie.

Wyłączenie sieci PlayStation Network oraz Qriocity to, jak informuje Sony, celowe działanie firmy. Usługi zostały wyłączone aby ułatwić przeprowadzenie dochodzenia oraz zagwarantować czas na wprowadzenie dodatkowych zabezpieczeń. Sony napisało, że jest w trakcie "odbudowy" całego systemu, co może sugerować próbę stworzenia całego oprogramowania PlayStation Network i Qriocity od nowa. To też tłumaczyłoby, dlaczego sieci tak długo pozostają niedostępne. Według najnowszych informacji Sony ponowne uruchomienie PlayStation Network i Qriocity ma nastąpić w ciągu tygodnia.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (124)