Sony wprowadzi 48 MP aparaty do smartfonów, obiecuje ostre zdjęcia bez szumu

Sony wprowadzi 48 MP aparaty do smartfonów, obiecuje ostre zdjęcia bez szumu

23.07.2018 14:25

Smartfonowa fotografia może zrobić kolejny krok w przód dzięki konstrukcji firmy Sony. 48-megapikselowy sensor IMX586 obiecuje nie tylko najwięcej pikseli w historii smartfonów, ale też ostrość zdjęć, którą trudno będzie pobić – przynajmniej w tej kategorii.

Choć produkcja smartfonów Sony nie idzie ostatnio najlepiej, japońska firma wciąż wiedzie prym w dziedzinie matryc dla aparatów fotograficznych. Najnowsza konstrukcja ma imponującą rozdzielczość 48 megapikseli (8000×6000), czym pokonała Nokię PureView z 2012 roku (41 megapikseli) oraz tegorocznego Huawei P20 Pro. Co ciekawe, Sony rzeczywiście chce dostarczać nam 48-megapikselowy obraz, zamiast domyślnie nadpróbkować i zmniejszać zdjęcia. W życiu codziennym nie zyskamy wiele, ale może w końcu doczekamy się porządnych zoomów.

Oczywiście nie samymi megapikselami fotografia stoi. W zasadzie od pewnego momentu większa liczba pikseli matrycy spowoduje znaczące pogorszenie się obrazu zdjęć, gdyż mniejsze piksele będą zbierały mniej światła, co skutkuje fatalnymi efektami wizualnymi na cyfrowych zdjęciach. Sony oczywiście nie udało się pokonać ograniczeń wynikających z praw fizyki i wymagań konstrukcyjnych smartfonów. Matryca 48 milionów pikseli o rozmiarze 0,8 mikrona, najmniejszym obecnie na rynku, nie zapowiada się obiecująco.

Obraz

Jednak fizykę można nieco „oszukać”. Sony stosuje rozwiązanie podobne do tego, które testowaliśmy w Nokii 1020 w 2014 roku. Matryca została wyposażona w 4-polowy filtr Bayera, czyli siatkę filtrów dla podstawowych barw, w której 4 piksele w tym samym kolorze sąsiadują ze sobą, tworząc większy superpiksel. By zwiększyć czułość na światło każdego z pikseli Sony stosuje ponadto algorytm pozwalający każdemu z pikseli pobierać także informacje z trzech sąsiadujących komórek. Czułość została więc sztucznie podniesiona, a sensor o boku mierzącym 0,8 mikrona dostaje tyle samo danych, ile dostawałby konwencjonalny sensor 1,6 mikrona. Na tej podstawie można oszacować kolor każdego z pikseli zdjęcia osobno, stosując interpolację Bayera.

Ilustracja Sony
Ilustracja Sony

Pod względem jasności zdjęć i odporności na szum matryca Sony więc będzie zachowywać się w sposób zbliżony do konwencjonalnem matrycy 12-megapikselowej z sensorami mierzącymi 1,6 mikrona. Producent obiecuje jednak, że sensor IMX586 pozostanie niedościgniony pod względem ostrości rejestrowanego obrazu.

Matryca IMX586 ma jeszcze kilka innych zalet, które pozwolą wprowadzić ją do powszechnego użytku na rynku smartfonów. Cały sensor ma jedynie 8 mm przekątnej, dzięki czemu będzie można go zmieścić w smukłych obudowach smartfonów bez projektowania lejków czy wybrzuszeń (choć to zależy także od konstrukcji obiektywu). Matryce będą dostarczane do producentów smartfonów we wrześniu. Na razie nie wiemy, czy któryś producent złożył już zamówienie.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (64)