Społecznościowe repozytorium do wymiany. Arch Linux swoje pakiety weźmie z Gita

Społecznościowe repozytorium do wymiany. Arch Linux swoje pakiety weźmie z Gita

Społecznościowe repozytorium do wymiany. Arch Linux swoje pakiety weźmie z Gita
Piotr Maciejko
03.06.2015 12:22, aktualizacja: 03.06.2015 14:31

Już niebawem w świecie Arch Linuksa zajdą poważne zmiany. Twórcy nieoficjalnego repozytorium użytkowników AUR podjęli decyzję o migracji na system GIT. Obrany kierunek jest w pełni zrozumiały i ma na celu ułatwienie pracy osobom odpowiedzialnym za pakiety. Ostateczny termin migracji został wyznaczony na 8 sierpnia bieżącego roku. Wszystkie pozycje dostępne w starym repozytorium będą mogły być łatwo przeniesione do AUR 4.0.

Nowe repozytorium posiada zarezerwowane miejsce dla wszystkich pakietów ze swojej starszej wersji. Jeśli ich opiekun nie przeprowadzi migracji, przepadną one 8 lipca. Miesiąc później nowe repozytorium przejmie domenę swojego starszego odpowiednika. Należy również pamiętać, że od 8 czerwca aktualizacje pakietów należy zgłaszać pod adresem aur4.archlinux.org. Wszystkie zmiany dokonane poprzez aur.archlinux.org zostaną utracone 8 sierpnia.

Obraz

Proces migracji pakietów nie jest trudny, ale trzeba pamiętać o konieczności utworzeniu nowego klucza SSH. Takie działanie jest zalecane z uwagi na możliwość jego cofnięcia w razie napotkania ewentualnych problemów. Istnieją również skrypty automatyzujące cały proces, jednak nie mają one oficjalnego wsparcia, a ich twórcy deklarują, że nie są odpowiedzialni za ewentualne szkody.

Konieczność przenoszenia pakietów na pewno nie wzbudza entuzjazmu wśród osób za nie odpowiedzialnych. Wiąże się to ze żmudną i czasochłonną pracą, jednak cała sytuacja ma swoje dobre strony. Nieoficjalne repozytorium użytkowników Arch Linuksa w końcu zostanie oczyszczone z porzuconych i zaniedbywanych pakietów. Przynajmniej na początku, AUR 4.0 będzie zawierał wyłącznie ich najświeższe wersje.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (38)