Sprzedaż komputerów: dominacja trzech firm, Apple poza podium, pozostali znacząco tracą

Sprzedaż komputerów: dominacja trzech firm, Apple poza podium, pozostali znacząco tracą12.01.2019 06:20
Sprzedaż komputerów: dominacja trzech firm, Apple poza podium, pozostali znacząco tracą

Firma Gartner udostępniła dane dotyczące sprzedaży komputerów w czwartym kwartale 2018 roku. No cóż, rynek należy do trzech dużych graczy, którzy zdobywają coraz silniejszą pozycję. Pozostali stoją w miejscu lub odnotowują spore spadki sprzedaży.

Według raportu rynek komputerów zaliczył kolejny spadek sprzedaży – 4,3 proc. względem czwartego kwartału 2017 roku i 1,3 proc. w ciągu całego roku. Jednakże, nie wszyscy producenci mają powody do zmartwień. Wspomniana duża trójka – Lenovo, HP i Dell – radzi sobie naprawdę dobrze.

źródło: gartner.com
źródło: gartner.com

Całościowa sprzedaż w czwartym kwartale 2018 roku wyniosła 68,6 mln sztuk. Dla porównania, ostatni kwartał 2017 roku został zamknięty z rezultatem 71,6 mln sprzedanych egzemplarzy. Pierwsza pozycja niezmiennie należy do chińskiej firmy Lenovo, która może pochwalić się 16,6 mln sprzedanych komputerów, co zapewnia jej 24,2 proc. rynku, a ponadto oznacza wzrost o 5,9 proc. w porównaniu do 2017 roku. HP, który znalazł się na drugiej pozycji, zaliczył spadek o 4,4 proc. Jednakże 15,3 mln sprzedanych komputerów pozwoliło na zachowanie 22,4 proc. rynku. Ostatnią pozycję na podium zajmuje Dell – 10,9 mln, wzrost o 1,4 proc. i 15,9 udziałów w ogólnej sprzedaży w czwartym kwartale.

Apple znalazł się tuż poza pierwszą trójką – 4,9 mln sprzedanych urządzeń z macOS. Co ciekawe, mimo iż jest to wynik mniejszy od osiągniętego w 2017 roku (5,1 mln), to firmie Tima Cooka udało się nieznacznie zwiększyć udział w światowej sprzedaży – 7,2 proc. względem 7,1 proc. Wynika to z ogólnej niższej sprzedaży komputerów.

Warto zauważyć, że ASUS, Acer, a także pozostali producenci umieszczeni w kategorii Others, zakończyli 2018 rok z dużymi spadkami. Tymczasem Lenovo, HP i Dell zgarnęli łącznie aż 63 proc. rynku. Trzeba przyznać, że wynik jest naprawdę imponujący, tym bardziej, że konkurencja oferuje naprawdę świetny sprzęt.

Programy

Aktualizacje
Aktualizacje
Nowości
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (63)