Sprzedaż komputerów: dominacja trzech firm, Apple poza podium, pozostali znacząco tracą

Sprzedaż komputerów: dominacja trzech firm, Apple poza podium, pozostali znacząco tracą

12.01.2019 06:20

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Firma Gartner udostępniła dane dotyczące sprzedaży komputerów w czwartym kwartale 2018 roku. No cóż, rynek należy do trzech dużych graczy, którzy zdobywają coraz silniejszą pozycję. Pozostali stoją w miejscu lub odnotowują spore spadki sprzedaży.

Według raportu rynek komputerów zaliczył kolejny spadek sprzedaży – 4,3 proc. względem czwartego kwartału 2017 roku i 1,3 proc. w ciągu całego roku. Jednakże, nie wszyscy producenci mają powody do zmartwień. Wspomniana duża trójka – Lenovo, HP i Dell – radzi sobie naprawdę dobrze.

źródło: gartner.com
źródło: gartner.com

Całościowa sprzedaż w czwartym kwartale 2018 roku wyniosła 68,6 mln sztuk. Dla porównania, ostatni kwartał 2017 roku został zamknięty z rezultatem 71,6 mln sprzedanych egzemplarzy. Pierwsza pozycja niezmiennie należy do chińskiej firmy Lenovo, która może pochwalić się 16,6 mln sprzedanych komputerów, co zapewnia jej 24,2 proc. rynku, a ponadto oznacza wzrost o 5,9 proc. w porównaniu do 2017 roku. HP, który znalazł się na drugiej pozycji, zaliczył spadek o 4,4 proc. Jednakże 15,3 mln sprzedanych komputerów pozwoliło na zachowanie 22,4 proc. rynku. Ostatnią pozycję na podium zajmuje Dell – 10,9 mln, wzrost o 1,4 proc. i 15,9 udziałów w ogólnej sprzedaży w czwartym kwartale.

Apple znalazł się tuż poza pierwszą trójką – 4,9 mln sprzedanych urządzeń z macOS. Co ciekawe, mimo iż jest to wynik mniejszy od osiągniętego w 2017 roku (5,1 mln), to firmie Tima Cooka udało się nieznacznie zwiększyć udział w światowej sprzedaży – 7,2 proc. względem 7,1 proc. Wynika to z ogólnej niższej sprzedaży komputerów.

Warto zauważyć, że ASUS, Acer, a także pozostali producenci umieszczeni w kategorii Others, zakończyli 2018 rok z dużymi spadkami. Tymczasem Lenovo, HP i Dell zgarnęli łącznie aż 63 proc. rynku. Trzeba przyznać, że wynik jest naprawdę imponujący, tym bardziej, że konkurencja oferuje naprawdę świetny sprzęt.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (63)