Sprzedaż PC coraz mniej opłacalna. Toshiba zrezygnuje z tego rynku?

Sprzedaż PC coraz mniej opłacalna. Toshiba zrezygnuje z tego rynku?

Sprzedaż PC coraz mniej opłacalna. Toshiba zrezygnuje z tego rynku?
19.09.2014 17:51

Ostatnio często spotykaliśmy się z informacją, że sprzedaż komputerów spada. W licznych firmach dział zajmujący się PC przynosi straty i jego dalsze finansowanie nie jest opłacalne, tym bardziej, że nic nie wskazuje na to, by sytuacja na rynku miała się nagle polepszyć. Z opublikowanych w lipcu danych firmy Gartner mogliśmy się dowiedzieć, że w drugim kwartale 2014 roku sprzedaż pecetów osiągnęła poziom 75 milionów urządzeń. Oznacza to wynik o 0,1% lepszy niż w 2013. Jednak nie możemy mówić o ponownym, większym zainteresowaniu komputerami, a raczej o tym, że sprzedaż po prostu przestała spadać. Niestety nie oznacza to, że producenci mogą liczyć na wzrost zysków. Toshiba ogłosiła, że musi wprowadzić zmiany, skupiając się głównie na rynku biznesowym. Zmuszona jest również do zwolnienia 900 osób.

350125922982258625

Na początku tego roku dowiedzieliśmy się, że Sony postanowiło sprzedać dział odpowiedzialny za produkcję laptopów z serii VAIO. Mimo iż urządzenia tej firmy cieszyły się dość dobrą opinią, przynosiły ciągłe straty. Obecnie produkcją tych laptopów zajmuje się VAIO Corporation. Sony nie jest jedyną firmą, dla której dalsza sprzedaż komputerów jest nieopłacalna. W najbliższym czasie dołączy do niej Toshiba, która postanowiła skupić się na rozwiązaniach dla rynku biznesowego i usunąć nierentowne działy, produkujące rozwiązania dla rynku konsumenckiego. Firma obiecuje, że poszerzy ofertę przynoszących zyski produktów, jak chociażby tabletów.

350125922982389697

Japońska firma przewiduje, że skupienie się na rozwiązań biznesowych sprawi, że w 2016 roku połowa przychodów będzie pochodziła właśnie z tego rynku. Toshiba zamierza również inwestować w inne rozwiązania, takie jak Internet rzeczy, sprzęt AGD czy usługi związane z chmurą. Z opublikowanej informacji trudno wywnioskować, które konkretne działy zostaną usunięte, ale porzucenie rynku komputerów przez japońskiego producenta jest bardzo prawdopodobne i niekoniecznie dobre. Firma obecnie tworzy naprawdę dobre laptopy, jak chociażby TECRA Z50-A-11E oraz interesujące modele ze średniej półki, jak Satellite L75D-A.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (42)