Sprzedaż PC zaczęła rosnąć pierwszy raz od... 6 lat. Dobre wyniki dzięki Windows 10

Sprzedaż PC zaczęła rosnąć pierwszy raz od... 6 lat. Dobre wyniki dzięki Windows 10

Sprzedaż PC zaczęła rosnąć pierwszy raz od... 6 lat. Dobre wyniki dzięki Windows 10
13.07.2018 13:30, aktualizacja: 15.07.2018 01:08

Nie spełniły się wszystkie zapowiedzi, jakoby niższa sprzedaż komputerów, miała doprowadzić do... ich końca. Ponadto jak pokazują najnowsze dane, po ostatniej stagnacji i licznych spadkach, sprzedaż zaczęła rosnąć.

Zarówno według danych dostarczonych przez firmę Gartner, jak i raportu IDC, w drugim kwartale 2018 roku mogliśmy zaobserwować wzrost sprzedaży komputerów. Gartner podaje wzrost na poziomie 1,4% – 62,095 mln sprzedanych jednostek przez wszystkich producentów. Natomiast IDC wskazuje, że wzrost wyniósł 2,7% – 62,269 mln sprzedanych sztuk.

To pierwsze tak dobre wyniki od 6 lat. Chociaż dane IDC już rok temu wskazywały, że rynek PC zaczyna powoli odżywać. Różnica w podawanych danych wynika z innego sposobu śledzenia sprzedaży urządzeń. Dane IDC obejmują także Chromebooki, ale pomijane są tablety działające pod kontrolą Windowsa 10, w tym urządzenia z odłączaną klawiaturą, takie jak Surface Pro. Z kolei Gartner liczy już tablety z Windowsem, ale wciąż nie uznaje Chromebooków za komputery osobiste.

Mikako Kitagawa, główny analityk w Gartner, wskazuje, że za wzrost odpowiedzialne są m.in. komputery z Windows 10, które skierowane są na rynek biznesowy. Jednak w ciągu dwóch najbliższych lat, liczba wymienianych komputerów w firmach ma się obniżyć – obecnie mamy do czynienia ze szczytem przechodzenia na Windowsa 10. IDC dodaje, że wzrost objął także wybrane komputery stacjonarne i ponownie czynnikiem jest przejście na nowy system operacyjny Microsoftu.

Jacy producenci są najpopularniejsi? Według firmy Gartner pierwsza piątka przedstawia się następująco:

Z kolei według danych IDC, piątka najpopularniejszych producentów wygląda tak:

Warto zwrócić uwagę, że w obu raportach pierwsza piątka zaliczyła wzrost sprzedaży. Natomiast wszyscy pozostali producenci łącznie kończą drugi kwartał z gorszymi wynikami niż w 2017 roku (Gartner – 12,9%, IDC – 7,3%). Mimo tego, cały rynek może teraz pochwalić się większą liczbą sprzedanych komputerów.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (262)