Sprzęt jako usługa. Microsoft uruchomi wypożyczalnię komputerów z Windowsem?

Sprzęt jako usługa. Microsoft uruchomi wypożyczalnię komputerów z Windowsem?

Sprzęt jako usługa. Microsoft uruchomi wypożyczalnię komputerów z Windowsem?
31.07.2018 12:57

Być może niebawem ominie nas nieprzyjemność zakupu komputerów do pracy. Microsoft prawdopodobnie przygotowuje się do uruchomienia wypożyczalni swojego sprzętu. Jeśli to prawda, płacąc abonament będziemy mogli korzystać z komputera z Windowsem 10 (nie tylko z systemu), bez martwienia się o aktualizacje. Projekt nosi nazwę Microsoft Managed Desktop i jest kierowany do firm.

Pomysł brzmi nieźle w kontekście środowisk korporacyjnych, gdzie Microsoft już teraz świadczy usługę udostępniania Windowsa 10, jednak podobnie jak użytkownicy indywidualni, działy IT dostają białej gorączki przy procesie aktualizacji systemu. Firmy nie mogą pozwolić sobie na nieprzewidywalne zachowanie narzędzi pracy, które w większej skali mogą generować spore straty finansowe.

Gdyby jednak Microsoft wynajmował nie tylko system, ale i sprzęt każdemu z pracowników firmy korzystającej z usługi, wiele problemów by znikło. Wszystkie aktualizacje i łatki można by było przetestować na kilku konkretnych konfiguracjach sprzętowych, dostępnych jako usługa. Nietrudno zauważyć, że spora część problemów Windowsa wynika z bogactwa komponentów i konfiguracji, które musi obsługiwać. Komputery dostępne jako usługa byłyby pod tym względem podobne do Maców, produkowanych tylko w kilku wariantach w każdej generacji. Nic dziwnego, że w takich warunkach macOS ma mniej problemów niż Windows. System Microsoftu jest od lat skazany na porażkę, a winna jest jego największa zaleta – elastyczność.

Niektórzy partnerzy Microsoftu świadczą już podobne usługi pod szyldem „Modern Workplace as a Service”. Firma CompNow na przykład dostarcza cały pakiet z jednym z wybranych komputerów, Office 365, Enterprise Mobility + Security, zarządzaniem usługami IT, pomocą techniczną i elastycznym planem płatności. Podobną usługę można nabyć od HP (z programem szybkich napraw lub wymiany oraz narzędziami analitycznymi), VMware czy Citrixa.

Pomysł Microsoftu nie jest więc nowy, ale ma spory potencjał. Gdyby do pakietu zawierającego system Windows 10, Office 365 i Enterprise Mobility + Security dołączyć jeszcze komputery Microsoft Surface z peryferiami, byłoby to doskonałe rozwiązanie dla firm współpracujących z Microsoftem i solidna podstawa do konkurowania z CompNow czy HP. Na marginesie warto dodać, że jeśli przeszukamy ofertę Microsoft dostatecznie dokładnie, dotrzemy do oferty pozwalającej wynająć Surface'a w abonamencie miesięcznym przez program Cloud Solution Providers i Surface Plus.

Za wdrażanie urządzeń odpowiadać może program Windows Autopilot, pozwalający zminimalizować zaangażowanie działów IT w proces. Autopilot pozwala dostarczyć odbiorcom pakiet narzędzi i ustawień, które automatycznie przygotują maszynę do pracy w konkretnym korporacyjnym środowisku, a gdy komputer zostanie przekazany innej osobie, także zmienić te ustawienia na odpowiednie dla jej stanowiska i obowiązków.

Microsoft ma więc podstawy, sprzęt, oprogramowanie i bazę klientów, by uruchomić usługę wynajmowania komputerów dla firm i rozszerzyć jej dostępność. Nie ma też przeciwwskazań, by nawiązać współpracę z innym dostawcą sprzętu. Na razie jednak nie wiemy, czy te informacje o planach Microsoftu zostaną potwierdzone. Oficjalnie firma ich nie skomentowała.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (76)