SQL Server 2017 już dostępny, pierwszy raz także dla Linuksa

SQL Server 2017 już dostępny, pierwszy raz także dla Linuksa

SQL Server 2017 już dostępny, pierwszy raz także dla Linuksa
25.09.2017 21:42

podczas konferencji Ignite Microsoft powiadomił o dostępności SQL Servera w wersji 2017. To historyczne wydanie, gdyż serwer baz danych po raz pierwszy jest dostępny także dla Linuksa. Do wyboru mamy również kontener dla Dockera.

SQL Server dla Linuksa został zapowiedziany w marcu, ku wielkiemu zaskoczeniu rynku. W koncu SQL Server to jeden z tych produktów, które napędzają sprzedaż licencji na Windowsa, więc czy produkcja jego portu dla Linuksa nie jest czasem strzelaniem sobie w kolano? Jeśli będzie można wygodnie uruchomić go na innym, także darmowym systemie, kto zapłaci za licencję na Windows Server?

Oczywiście Microsoft jest świadomy tego ryzyka, ale zostało ono przedstawione jako mniejsze, niż potencjalne zyski z obecności SQL Servera na zupełnie nowym terytorium. Są też klienci skłonni korzystać z SQL Servera, ale mający do dyspozycji tylko serwery linuksowe lub Dockera. Do tego należy dodać, że według benchmarków HP SQL Server 2017 działa szybciej na Linuksie, niż na Windowsie.

Gdy zachodzi potrzeba, by korzystać z komercyjnie wspieranej bazy danych, SQL Server jest tani jak barszcz w porównaniu do bazy Oracle'a, więc i tu można zdobyć nowych klientów. Jeśli będzie ich dostatecznie wielu, a jest na to spora szansa, z finansowego punktu widzenia Microsoft i tak wyjdzie na plus. Przy okazji wzmocniona została współpraca z Red Hatem, którego RHEL jest dostępny w Azure, razem z linuksowym SQL Serverem.

Podglądowa wersja SQL Servera 2017 w postaci kontenera dla Dockera została pobrana ponad 2 miliony razy. Trzeba też pamiętać, że wersje dla Windowsa i Linuksa nie są identyczne i na Linuksie brakuje niektórych funkcji – na przykład autoryzacji zintegrowanej z systemem Windows. Jednak jeśli chodzi o API i możliwości zarządzania danymi i narzędzia, nie ma żadnych odstępstw. Ponadto aplikacje można bez problemu przenosić z SQL Server na Azure SQL Database z pomocą urządzenia Azure Database Migration Service bez zmian w kodzie aplikacji. Wprowadzone zostało też narzędzie Azure Database Migration Service, które przenosi dane z lokalnej bazy do chmury.

Warto też wspomnieć, że portowanie SQL Servera na Linuksa pozwoliło wykorzystać projekt Drawgridge, rozwijany przez Microsoft Research. Okazało się, że badane przez Drawbridge podejście do wirtualizacji i izolacji programów doskonale pasuje do wymagań SQL Servera. Oba polegają na dodatkowej warstwie programowej, pośredniczącej w zarządzaniu pamięcią i planowaniu wątków między aplikacją i systemem operacyjnym.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (64)