Startuje e-Urząd Skarbowy. Już można załatwiać niektóre sprawy

Startuje e‑Urząd Skarbowy. Już można załatwiać niektóre sprawy

Część spraw podatkowych będzie można załatwić przez internet /fot. Pixabay
Część spraw podatkowych będzie można załatwić przez internet /fot. Pixabay
Arkadiusz Stando
01.02.2021 17:04, aktualizacja: 06.03.2024 21:42

W poniedziałek 1 lutego ruszają pierwsze funkcjonalności opracowywane w ramach projektu e-Urząd Skarbowy. Prace nad projektem mają potrwać do września 2022 roku, ale część elementów będzie udostępniania stopniowo.

Aktualnie e-Urząd Skarbowy znajduje się jeszcze w mocno rozwojowym etapie. Na początku, możliwość przeprowadzania płatności online pojawi się tylko dla osób fizycznych. Wśród pierwszych elementów wprowadzona zostanie także historia płatności. Ministerstwo Finansów zapowiedziało pierwsze sześć usług dostępnych w sieci.

Wśród pierwszych funkcji dostępny w e-Urzędzie Skarbowym znajdziemy:

  • Dostęp do swoich danych podatkowych (dane o podatniku, działalności gospodarczej, mikrorachunku podatkowym i historii logowania)
  • Integrację z usługą Twój e-PIT
  • Informację o nałożonych mandatach
  • Dostęp do aplikacji e-mikrofirma
  • Możliwość płatności online (na początku przez osoby fizyczne w zakresie PIT, CIT, VAT, PCC, podatku od spadków i darowizn, karty podatkowej, opłaty skarbowej, pozostałych podatków i należności niepodatkowych i mandatów)
  • Możliwość złożenia w formie elektronicznej niektórych pism (np. wniosku o zaliczenie nadpłaty/zwrotu podatku na poczet innych zobowiązań) + historia wysłanych dokumentów

"Wchodzimy na wyższy poziom skarbowości, uruchamiamy e-Urząd Skarbowy. To jedna z największych w ostatnich latach zmian w działaniu skarbówki" - mówił minister finansów, funduszy i polityki regionalnej Tadeusz Kościński, podczas poniedziałkowej konferencji. Ministerstwo Finansów zapowiada także, że od 15 lutego w e-Urzędzie Skarbowym zostaną udostępnione zeznania podatkowe w ramach usługi Twój e-PIT.

Dostęp do serwisu e-Urząd Skarbowy będzie możliwy ze strony internetowej podatki.gov.pl. Aby zalogować się do usługi, należy skorzystać z Profilu Zaufanego, e-Dowodu lub bankowości elektronicznej. Z kolei do usługi e-PIT zalogujemy się także danymi podatkowymi. Dostęp do serwisu jest możliwy zarówno z komputerów jak i urządzeń mobilnych.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (35)