Stary router co może. Linksys WRT54GL znajduje nabywców 11 lat po debiucie

Stary router co może. Linksys WRT54GL znajduje nabywców 11 lat po debiucie

Stary router co może. Linksys WRT54GL znajduje nabywców 11 lat po debiucie
05.07.2016 14:37

Podczas gdy w świecie smartfonów nowe już po roku jest stare, ana Makach wyprodukowanych siedem lat temu nie można uruchomićnowego macOS-a, w sklepach komputerowych wciąż znajdziemyurządzenie, które zadebiutowało na rynku 11 lat temu. To WRT54GL,niezwykły router Linksysa, który choć pod względem parametrówdaleko ustępuje współczesnym urządzeniom, wciąż jest chętniekupowany, mimo że wcale nie jest najtańszy.

Fenomenu Linksysa WRT54GL nie rozumie nawet sam producent. Wrozmowie z ArsTechniką wysokiej rangi menedżer firmy, Vince La Ducaprzyznał, że sprawa ta zbija go to z tropu, jednak do końcaprodukcji mającego ponad 11 lat urządzenia jest daleko. Wszyscydostawcy komponentów, na czele z Broadcomem, wciąż je sprzedają,a Linksys routery montuje, ponieważ klienci wciąż je kupują. Coprawda La Duca nie chciał ujawnić wielkości sprzedaży, alepowiedział, że to biznes wart wiele milionów.

I naprawdę trudno nie być zbitym z tropu. W polskich sklepachśrednia cena sprzedaży tego modelu to wciąż około 250 zł, choćmożna trafić na oferty nawet o 100 zł tańsze. Za tę kwotędostaniemy switch sieciowy 4+1 Fast Ethernet (max. 100 Mb/s) zpunktem dostępowym Wi-Fi 802.11b/g (oczywiście tylko pasmo 2,4GHz), dwoma antenami, 16 MB RAM, 4 MB pamięci flash na system iprostym jednordzeniowym procesorkiem Broadcoma, taktowanym zegarem200 MHz. Dla porównania, za ok. 250 zł możemy kupić dwupasmowyrouter 802.11ac TP-Link Archer D5, z gigabitowym Ethernetem ilicznymi dodatkowymi atrakcjami. Cóż więc to za miłośnicysieciowych staroci nie dają spocząć staremu Linksysowi?

Odpowiedź kryje się najpewniej w otwartości urządzenia.WRT54GL to model, który nie tylko domyślnie działa pod kontroląLinuksa, ale też jest chyba najlepiej zbadanym routerem na rynku, wpełni wspieranym przez alternatywne firmware, takie jak DD-WRT,OpenWRT i Tomato. Ich zainstalowanie jest bardzo łatwe, a obecniklienci Linksysa biorą je dlatego, że wiedzą, czego można sięspodziewać, uruchomić sobie hotspot czy VPN. Tak, to prawda, możnato zrobić także na nowszych urządzeniach, ale jak stwierdził LaDuca, wygląda na to, że powstał wokół tego modelu jakiś dziwnykult. Mamy do czynienia z urządzeniem nie do zdarcia.

A to wszystko nigdy by się nie wydarzyło, gdyby nie pewna dziwnadecyzja Cisco, po tym gdy kupiło Linksysa w 2003 roku. Nowywłaściciel stwierdził, że zrezygnuje z mającego za dużewymagania sprzętowe Linuksa i zastąpi go systemem czasurzeczywistego VxWorks. I faktycznie, nagle klasycznemu modelowiWRT54G odebrano w rewizji 5.0 całe 8 MB RAM i 2 MB pamięci flash,wgrywając firmware na bazie VxWorks i znacznie utrudniając zmianęsystemu.

Po dwóch latach Cisco miało już dość jęków niezadowolonychklientów i przywróciło Linuksa, wydając właśnie model WRT54GL,gdzie to L jest właśnie od Linuksa. I pomimo utarczki z FreeSoftware Foundation Richarda Stallmana, dotyczącej kwestiidystrybucji źródeł oprogramowania routera (a raczej jej braku),relacje Cisco z opensource’ową społecznością ułożyły siędobrze. A w 2009 roku Fundacja Stallmana dostała od Cisco nie tylkoswój kod źródłowy, ale i datek pieniężny.

Do dzisiaj urządzenia sprzedawane pod marką Linksys świetniepracują pod kontrolą Linuksa, ale w wyniku ostatnich regulacjiamerykańskiej komisji łączności (FCC), rola tego starego modelutylko wzrosła. Amerykanie zakazali bowiem modyfikacji firmwarerouterów, zmuszając producentów do takiego ich zabezpieczenia, byużytkownik sam sobie jakiegoś OpenWRT nie zainstalował, aledotyczy to wyłącznie urządzeń pracujących w paśmie 5 GHz.WRT54GL, jako że działa tylko w paśmie 2,4 GHz, regulacjami tymiobjęty nie jest, i w USA modyfikowanie jego firmware jest całkowicielegalne.

Możemy się więc spodziewać, że to klasyczne urządzenienieprędko zejdzie z linii produkcyjnych.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (88)