Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Commodore 64 z Black Box v.8 - wersja współczesna !

Hej to ja, nazywam się Black Box v.8. Pragnę być przyjacielem wszystkich użytkowników Commodore 64, jestem kartridżem dwu-systemowym, dysponuje zintegrowanym systemem syntezy polskiej mowy i dźwięku. Wzbogacam komputer o pięćdziesiąt dodatkowych rozkazów.
Takie zdania jak: "W Szczebrzeszynie chrząszcz brzmi w trzcinie." nie sprawiają mi trudności. Potrafie też śpiewać - posłuchajcie: " Gdzie Wisła płynie po polskiej krainie, po polskiej krainie, a puki płynie polska nie zaginie, a puki płynie polska nie zaginie! " Na zakończenie jeszcze coś zagram...

Czy ktoś pamięta te słowa, ludziom z wrażenia aż szczęki opadały! - aż się łezka kreci co nie ?

reklama

A dla nie wtajemniczonym to powiem tylko iż Commodore ukazał się na początku roku 1982 i jego specyfikacja pokrótce to:
CPU - 1 MHz
RAM - 64 kB (stąd nazwa komputera),
ROM - 20 kB (taki "HDD" na którym było zawarte jądro systemu, itp)
GPU - tryb tekstowy: 40x25znaków, znak=8x8pikseli - 16 kolorów)
tryb graficzny: - 320x200, 1 bit na piksel (hi-res) lub 160x200, 2 bity/piksel (multicolor).
Sam Commodorę nie przemawiał ludzkim głosem potrzebny był do tego kartridż Black Box.

a dokładniejsze dane znajdziecie na wikipedii.

Po zakupie programu Expressivo pomyślałem o napisaniu tego artykułu i przedstawieniu możliwości współczesnego syntezatora mowy IVONA, który jest najlepszy na świecie. Program oferuje odczytywanie tekstu z praktycznie dowolnego programu czy to będzie Firefox, IE, Skype czy Word. Dzięki współpracy z takimi programami jak Allplayer czy KMplayer będzie nam służyć jako osobisty lektor do filmów z napisami. Dzięki temu programowi możemy zrobić sobie własnego audiobooka z dowolnego tekstu i odsłuchiwać go na naszej mp-trójce! Program z głosami IVONA 2 oferuje nam niesłychanie realistyczny głos a raczej głosy bo można mięć ich aż po cztery głosy w języku polskim (Jacek, Ewa, Jan, Maja) i amerykańskim (Eric, Jennifer, Kendra, Joey) oraz dwa brytyjskie (Brian, Amy) oraz jeden głos rumuński - Carmen. Program też wykrywa nam język dołączony do Windowsa czyli Anne (głos angielski) - a tak przy okazji to czy przy zakupie Windows 7 Ultimate PL nie powinno być w nim głosu polskiego bo przecież zakupiona wersje PL (a nie PL tylko napisy lub wersje kinowa jak ma się to w grach), Microsoft jak nie potrafi sam zrobić dobrego głosu polskiego to powinien zakupić licencje IVONA i mieć możliwość zainstalowania głosu polskiego w WindowsUpdate - czy się mylę bo przecież najbardziej wypasowa wersja Win7 ma zmianę języka, a oferuje ich aż 37, ale tylko "napisy".
Wracając do programu muszę przyznać iż firma IVO Software cały czas ulepsza swój produkt, jak go kupowałem to były w nim słyszalne niedociągnięcia np: potrafił przeczytać liczbę "1234" jako: jeden, dwa, trzy, cztery - a teraz czyta taka liczbę: "tysiąc dwieście trzydzieści cztery", lub znany wszystkim uśmiech czyli ":)" czytał a raczej przemilczał, teraz czytaj "uśmiech" po ostatniej aktualizacji program dostał 20000 poprawek! Można by powiedzieć jak on czytał bez nich - powiem nieźle, a teraz czyta super! Głosy są najwyższej jakość 22kHz i SAPI5. Program potrafi także czytać kanały RSS, ma wbudowany terminarz (przypominacz), lub wymawia nam wciśnięty klawisz z klawiatury lub czyta całe słowo, które właśnie wpisaliśmy za pomocą wtyczki "Gadająca klawiatura". Głosy programu możemy także wykorzystać w programie firmy Redmond - Narratorze, co jest przydatne dla osób niedowidzących.

Hej to ja, nazywam się Expressivo. Pragnę być przyjacielem wszystkich użytkowników komputera klasy PC, jestem programem mówiącym głosem żeńskim i męskim, integruje się z twoimi programami takimi jak Word czy Internet Explorer, dysponuje systemem syntezy polskiej i angielskiej mowy. Wzbogacam twój odtwarzacz multimedialny o funkcje lektora. Takie zdania jak: "W Szczebrzeszynie chrząszcz brzmi w trzcinie - nie sprawiają mi trudności. Nie potrafię jeszcze śpiewać, więc nie będę.

Tak patrząc na specyfikacje Commodora i porównując ją z współczesnymi komputerami trzeba jednak powiedzieć, że rozwój programów syntezy mowy nie poszedł tak super do przodu jak postęp w sprzęcie komputerowym. Na usprawiedliwenie trzeba tylko powiedzieć iż synteza mowy nie jest głównym silnikiem napędzającym tą braże, już prędzej gry komputerowe.

 

Komentarze