Światłowód w całej Polsce. Rząd zainwestuje 10 mld złotych
03.06.2023 12:27, aktual.: 03.06.2023 12:50
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Ministerstwo Cyfryzacji zapowiedziało inwestycję ponad 10 mld złotych, aby zrealizować budowę infrastruktury szerokopasmowej na potrzeby internetu. Założenie jest takie, by światłowód trafił "wszędzie", a oferty pozwalały na osiągnięcie co najmniej 300 Mb/s.
O szczegółach można przeczytać we wpisie Ministerstwa Cyfryzacji w serwisie gov.pl. Zgodnie z założeniem inwestycja pozwoli dotrzeć ze światłowodem do przeszło 1,7 mln gospodarstw domowych, gdzie dotychczas nie było możliwości korzystania z szybkiego internetu. Ministerstwo tłumaczy, że dostęp zyskają także przedsiębiorstwa.
"Ważnym elementem założeń konkursu jest objęcie zasięgiem szybkiej sieci również takich podmiotów jak szkoły, placówki ochrony zdrowia i urzędy. Warunkiem objęcia wsparciem tych podmiotów jest dotychczasowy brak dostępu do szybkiego internetu" – tłumaczy minister Cieszyński. Zgodnie z udostępnionymi danymi, realizacja budowy infrastruktury szybkiego internetu zostanie zrealizowana w ponad 400 obszarach konkursowych. Sieć światłowodowa ma pozwolić na transfery od 300 Mb/s wzwyż.
Udostępnienie tak szybkiego internetu na szeroką skalę powinno pozytywnie wpłynąć na średnią prędkość sieci w Polsce. Według danych serwisu SpeedTest podsumowujących 2022 rok, obecnie w naszym kraju średnia szybkość downloadu to w przypadku internetu stacjonarnego ponad 110 Mb/s. Według danych SpeedTest.pl liczba gmin, w których odnotowano testy FTTH w 2021 r. wzrosła w porównaniu z 2020 rokiem o blisko 35 proc., a w 2022 r. o 15 proc. - czytamy w serwisie.
Oskar Ziomek, redaktor prowadzący dobreprogramy.pl