Światłowód w każdym nowym budynku? KE bada propozycję

13.09.2012 11:01

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Budowa sieci szerokopasmowej na terenie kraju to nie wszystko, trzeba jeszcze móc się do niej podłączyć w budynku, a WiFi nie zawsze ma sens. Dlatego też powstał pomysł, aby każdy nowy budynek od razu wyposażać nie tylko w instalację wodną i elektryczną, ale także właśnie w szkieletową sieć wykorzystującą światłowody. Rozwiązanie opracowane przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji czeka obecnie na ocenę Komisji Europejskiej, która ma ocenić, czy zostały zachowane równe warunki konkurencji różnych operatorów — nie tylko kablowych. Od decyzji KE zależy, czy prawo wejdzie w życie i czy niedługo będziemy mogli spodziewać się światłowodów w każdym nowym mieszkaniu.

W infrastrukturę telekomunikacyjną w pełnym tego słowa znaczeniu ma być wyposażony każdy budynek wielorodzinny w kraju jeszcze na etapie budowy. Opracowywanie przepisów poprzedzono analizą finansową, która miała ocenić, czy taki zabieg spowoduje wzrost cen mieszkań. Według wiceminister administracji i cyfryzacji, Małgorzaty Olszewskiej, ten wymóg nie podniesie w zauważalnym stopniu kosztów budowy bloków mieszkalnych, które obecnie ponoszą deweloperzy, więc i nabywcy nie będą musieli dokładać do nowego mieszkania.

Jest to jeden z elementów mających pomóc wypełnić Europejską Agendę Cyfrową. Agenda zakłada, że w przyszłym roku każdy obywatel Unii Europejskiej będzie miał dostęp do Internetu (na razie nie ma mowy o jego jakości), a do 2020 roku będzie to przynajmniej 30 Mb/s. Połowa lub więcej gospodarstw domowych ma mieć za 8 lat łącza o przepustowości powyżej 100 Mb/s. Małgorzata Olszewska podkreśla także, że ważne jest budowanie w ludziach potrzeby korzystania z Internetu. Ma to pomóc w budowaniu społeczeństwa głodnego wiedzy, umożliwić rozwój biznesu w Internecie, a także podnieść świadomość przedsiębiorców, którzy często nie dbają nawet o przedłużenie domeny czy swoją obecność na mapach.

Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji ma nadzieję, że jeśli KE pozytywnie oceni propozycję wymogów budowlanych, przełoży się ona bezpośrednio na liczbę osób z dostępem do szerokopasmowego Internetu.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (24)