Symantec: „Antywirusy są już martwym oprogramowaniem”

Symantec: „Antywirusy są już martwym oprogramowaniem”

Symantec: „Antywirusy są już martwym oprogramowaniem”
07.05.2014 15:49, aktualizacja: 08.05.2014 13:41

Symantec to pionier oprogramowania antywirusowego. Swoje pierwsze aplikacje zabezpieczające firma tworzyła już pod koniec lat 80-tych, budując swoją markę dzięki sprzedaży wysokiej jakości antywirusów. To jednak przeszłość. Dziś oprogramowanie tego typu nie jest już tak dochodowe ani skuteczne.

Brian Dye, wiceprezes ds. bezpieczeństwa informacji w Symanteku, otwarcie mówi, że w dziś klasyczne antywirusy są martwymi aplikacjami.

Obraz

Wg jego słów, oprogramowanie antywirusowe dostępne na rynku wykrywa jedynie około 45% złośliwego oprogramowania. Obecnie antywirus jest aplikacją niezbędną do bezpiecznego użytkowania komputera, ale już niewystarczającą. W dzisiejszych realiach złośliwe oprogramowanie stało się bowiem niezmiernie szerokim pojęciem. Dodatkowo prosty kod szpiegujący użytkownika może za pomocą jednego kliknięcia zmienić się w groźną broń cyberprzestępcy. Zmusza to firmy tworzące oprogramowanie zabezpieczające do zmiany podejścia w tworzeniu tego typu aplikacji. Pakiety zabezpieczające już nie mogą tylko skupić się na ochronie. W celu pełnej osłony użytkowania przed niebezpieczeństwem aplikacje muszą posiadać moduły wczesnego wykrywania zagrożenia i odpowiedzi na niebezpieczny kod. Wiąże się to ze zmianą zachowania takich pakietów bezpieczeństwa, które muszą śledzić wycieki danych, podejrzany ruch w Sieci czy nawet generować przynęty w postaci fałszywszych danych. Wszystko to ze względu na coraz nowsze i bardziej wyrafinowane sposoby włamań.

Symantec nadal utrzymuje się dzięki klasycznemu oprogramowaniu zabezpieczającemu. Obecnie 40% dochodów firmy pochodzi z antywirusów. Jednakże zmienia się to na niekorzyść Symanteka, którego dochody sukcesywnie spadają. Takie firmy jak Kaspersky Lab czy McAfee już przestawiły się na nowy, rozszerzony sposób zabezpieczenia użytkowników. Symantec jest jednak w tyle i musi obecnie nadgonić konkurencję, aby nie wypaść z obiegu.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (52)