Symbian żyje. Alternatywny firmware Delight dla starszych Nokii dostał aktualizację

Symbian żyje, dostał nieoficjalną aktualizację
Symbian żyje, dostał nieoficjalną aktualizację

26.12.2018 17:11

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Pamiętacie Symbiana? Świetny system operacyjny dla urządzeń mobilnych został porzucony przez Nokię w 2014 roku, ale nie oznacza to, że nie jest rozwijany. Hobbyści wciąż prowadzą alternatywne sklepy z aplikacjami i ulepszają system. Bardzo aktywna grupa SiStore wydała właśnie nowy firmware o nazwie „Delight” w wersji 1.7 dla smartfonów z okolic 2012 roku. Repozytoria kodu nieistniejącej już Symbian Foundation są dostępne na GitHubie, co umożliwia dalsze prace nad systemem.

Firmware „Delight” obecnie przeznaczony jest do instalacji na Nokii 808 PureView, ale Delight można instalować także na N8 i E7, dla C7 dostępna jest beta. Na liście obsługiwanych języków znalazł się polski. Niektóre funkcje Symbiana przestały działać po wyłączeniu serwerów Nokii, ale SiStore w swoim oprogramowaniu obchodzi ten problem po swojemu. Między innymi dlatego usługi trzeba było przenieść na nowe serwery, by aplikacje mogły korzystać z bezpośrednich linków do usług. System dostępny jest w kilku językach, w tym po polsku. Pliki do pobrania znajdziecie na nowej stronie projektu.

Delight 1.7 znacznie redukuje ilość niedziałających modułów, które odziedziczył po Symbianie. System zyskał za to sporo eleganckich widżetów w stylu Delight. Twórcy systemu zaprojektowali też śliczny, kolorowy pasek górny dla systemu, dostępny także w aplikacjach napisanych z użyciem frameworka QtQuick i w trybie energooszczędnym. Warto też przyjrzeć się możliwości uruchamiania dowolnych aplikacji z interfejsem dotykowym, napisanych w Pythonie (również 2.2.2 i 2.5.4), obsługujących też Qt IAP (zakupy w aplikacji).

  • Nowy menedżer plików X-Plore w Delight 1.7 / allaboutsymbian.com
  • Widok nawiązywania połączenia w Delight 1.7 / allaboutsymbian.com
[1/2] Nowy menedżer plików X-Plore w Delight 1.7 / allaboutsymbian.com

Aplikacja Nokia Maps może korzystać z półprzezroczystych elementów, dzięki czemu korzysta się z niej wygodniej. Poprawione zostało też ładowanie map. Usługi VoIP, certyfikaty SSL, łączność WLAN, analiza połączeń, obsługa dźwięku, urządzeń USB OTG i wiele innych elementów systemu zostało naprawionych lub zaktualizowanych. Przed zapomnieniem udało się też ocalić narzędzia MamSpy (świetny menedżer procesów) i ScreenGrabber (do robienia zrzutów ekranu i nagrywania GIF-ów). Warto też dodać, że mod do obsługi aparatu nie będzie już miał problemów z zoomem w aparatach PureView, a we wbudowanej przeglądarce można zmienić user agent. Pojawiło się też kilka zupełnie nowych i odświeżonych modów. Pełna lista zmian jest dość długa.

Programy

Brak danych.
Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (58)