Sztuczna inteligencja IBM dostarczy najlepsze prognozy pogody

Sztuczna inteligencja IBM dostarczy najlepsze prognozy pogody

Sztuczna inteligencja IBM dostarczy najlepsze prognozy pogody
29.10.2015 16:25, aktualizacja: 29.10.2015 21:11

Sztuczna inteligencja firmy IBM, działająca na superkomputerzeWatson, potrafi więcej, niż tylko wygrywać konkurs Jeopardy! (unas znany jako Va Banque). Znalazła już poważne zastosowania wmedycynie, farmacji, hotelarstwie, prawie, energetyce i szkoleniach –wokół Watsona powstała po prostu cała jednostka biznesowa, IBMWatson Group, której celem jest wprowadzenie „kognitywnychaplikacji” do wszystkich dziedzin biznesu. A teraz ten maszynowyintelekt będzie też meteorologiem. IBM ogłosiło, że zakupiłowszystkie cyfrowe zasoby firmy Weather Company, znanej z witrynyWeather.com, aplikacji mobilnych Weather Channel oraz usług WeatherServices International, z których korzystają m.in. linie lotnicze iinstytucje ubezpieczeniowe.

Już od jakiegoś czasu IBM współpracował z Weather Company,kupując od meteorologicznej spółki dane do swojej działającej wchmurze wersji Watsona. Teraz jednak informatyczny potentatzdecydował się na kolejny krok. Ceny zakupu nie ujawniono, jednakWall Street Journal szacuje, że to ok. 2 miliardy dolarów –niemało, biorąc pod uwagę to, że na samo rozkręcenie IBM WatsonGroup i uruchomienie chmury obliczeniowej poszło okołomiliarda. Jak włożone pieniądze teraz odzyskać?

Transakcja ma dwa aspekty. Po pierwsze, IBM wraca na rynekkonsumencki, skąd zniknął w 2005 roku po sprzedaży działu PC. Towłaśnie z Weather Channel czerpie dziś informacje o pogodzieaplikacja Pogoda w urządzeniach mobilnych Apple'a. Jeśli chodzi oAndroida, to aplikacja mobilna tego serwisu była instalowana od 50do 100 milionów razy, a trzeba pamiętać, że wiele innychaplikacji meteo pobiera swoje dane właśnie poprzez API WeatherChannel. Do tego dochodzi najpopularniejszy serwis meteo tej planety,odwiedzany przez ponad 120 mln użytkowników miesięcznie. W tensposób marka IBM znów stanie się widoczna dla „zwykłychużytkowników”, na których wrażenie zrobi, że już niebawembędą mogli pytać o pogodę w języku naturalnym, otrzymującznacznie lepsze niż dotąd prognozy, czy też wręcz ostrzeżenia onagłej zmianie pogody, rozsyłane w imieniu lokalnych władz.

IBM Watson: How it Works

Z samej widoczności wielkich zysków nie będzie. Glenn Finch,szef pionu analitycznego w IBM Global Business Services przedstawiajuż jednak pierwsze możliwe usługi dla biznesu. Póki co niezbytsą one wyrafinowane – ot np. firmy ubezpieczeniowe mogłybypowiadamiać swoich klientów, by schowali auta do garażu podczasburzy, co oszczędziłoby im miliony w odszkodowaniach. W przyszłościjednak Watson mógłby przeprowadzać wnioskowania na poziomieniewyobrażalnym już dla ludzi, łącząc np. dane meteorologiczne,strumień informacji z Twittera (którym jest karmiony na żywo) orazinformacje gospodarcze z danego obszaru. W ten sposób możliwebyłoby zauważenie korelacji pomiędzy pogodą a zachowaniamikonsumenckimi i na jej podstawie udzielanie precyzyjnych porad.Watson byłby biznesową wyrocznią, mówiącą np. wlaścicielomsklepów, ile i jakich towarów należy zamówić, by osiągnąćoptymalną sprzedaż.

Także i sama jakość prognoz Weather Channel za sprawąsztucznej inteligencji IBM-a uległaby poprawie – uważa dyrektortechniczny meterologicznej firmy, Bryson Koehler. Już dzisiaj IBMoferuje usługę w chmurze, która pozwala integrować dane zebrane zczujników Internetu Rzeczy. Sporo tych danych może zostaćwykorzystanych w używanych w prognozach modelach pogodowych, a samete modele zostaną zbadane pod kątem ukrytych zależności. Kto wie,czy to właśnie Watson nie zdoła namierzyć motyla, któregotrzepotanie skrzydeł wywołało burzę?

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (8)